Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Länsi-Raivaus Oy

Y-tunnus 2935987-7 01.61 Kasvinviljelyä palveleva toiminta Perustettu 2018

Länsi-Raivaus Oy (Y-tunnus: 2935987-7) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Vampula. Yritys toimii toimialalla 01.61 Kasvinviljelyä palveleva toiminta. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,0 mEUR (45,7 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 73,7 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,1 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 67,6 % ja ROE 30,7 %. Omavaraisuusaste oli 88,0 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 8,1), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
19,0 kEUR
-45,7 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
73,7 %
+8,0 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 393 kEUR
-3175 % vs. 2024
Quick ratio 2025
8,06
+5,7 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Kärväseläntie 456, Vampula 32610
Verkkosivu
www.raivaus.fi
Henkilöstö
2 (2025)
Perustettu
30.8.2018
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
01 Kasvinviljely ja kotieläintalous, riistatalous ja niihin liittyvät palvelut
Päätoimiala
01.61 Kasvinviljelyä palveleva toiminta
Sijainti
Kärväseläntie 456, Vampula 32610
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Länsi-Raivaus Oy · 01 Kasvinviljely ja kotieläintalous, riistatalous ja niihin liittyvät palvelut
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto205307035,019,0 45,7%
Bruttokate170236-4,0032,023,0 28,1%
Liiketulos (EBIT)82,0150-27,023,014,0 39,1%
Nettotulos66,0119-27,022,099,0 350,0%
Oma pääoma yhteensä227332288284360 26,8%
Taseen loppusumma (vastaavaa)264397290289409 41,5%
Nettovelka- 213- 373-87,0-12,0- 393 3175,0%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)40,0 %48,9 %0 %65,7 %73,7 % 12,2%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)35,1 %45,4 %-7,57 %7,94 %67,6 % 751,4%
Oman pääoman tuotto (ROE)33,2 %42,6 %-8,71 %7,69 %30,7 % 299,2%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)41,4 %53,7 %-8,39 %8,06 %73,4 % 810,7%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)49,998,5-58,4-4,24-15,7 270,3%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste86,0 %83,6 %99,3 %97,9 %88,0 % 10,1%
Nettovelkaantumisaste (%)-93,8 %- 112 %-30,2 %-4,23 %- 109 % 2476,8%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-85,9 %- 100 %0 %-17,1 %-1 811 % 10490,6%
Maksuvalmius
Quick ratio6,515,7444,52,338,06 245,9%
Current ratio6,515,7444,52,338,06 245,9%
Rahat ja rahavarat21337387,012,0393 3175,0%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)00000-
Nettokäyttöpääoma %99,5 %100 %0 %22,9 %1 821 % 7852,0%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.