Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Varistan Oy

Y-tunnus 3015920-7 01.61 Kasvinviljelyä palveleva toiminta Perustettu 2019

Varistan Oy (Y-tunnus: 3015920-7) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Sattanen. Yritys toimii toimialalla 01.61 Kasvinviljelyä palveleva toiminta. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,0 mEUR (30,8 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 22,2 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli tyydyttävä: ROA 5,9 % ja ROE 7,0 %. Omavaraisuusaste oli 86,7 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 4,0), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
9,00 kEUR
-30,8 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
22,2 %
+29,9 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-6,00 kEUR
0,0 % vs. 2024
Quick ratio 2025
4,00
-0,7 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Sattaskuja 8, Sattanen 99650
Perustettu
2.8.2019
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
01 Kasvinviljely ja kotieläintalous, riistatalous ja niihin liittyvät palvelut
Päätoimiala
01.61 Kasvinviljelyä palveleva toiminta
Sijainti
Sattaskuja 8, Sattanen 99650
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Varistan Oy · 01 Kasvinviljely ja kotieläintalous, riistatalous ja niihin liittyvät palvelut
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto10,09,0013,013,09,00 30,8%
Bruttokate9,007,0023,025,019,0 24,0%
Liiketulos (EBIT)-8,00-9,005,00-1,002,00 300,0%
Nettotulos-9,00-10,04,00-1,002,00 300,0%
Oma pääoma yhteensä20,021,026,031,026,0 16,1%
Taseen loppusumma (vastaavaa)49,036,036,038,030,0 21,1%
Nettovelka19,014,0-2,00-6,00-6,00 0,0%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)-80,0 %- 100 %38,5 %-7,69 %22,2 % 388,7%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)-15,5 %-21,2 %13,9 %0 %5,88 %-
Oman pääoman tuotto (ROE)-43,9 %-48,8 %17,0 %-3,51 %7,02 % 300,0%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)-17,8 %-23,4 %13,9 %0 %5,88 %-
Taloudellinen lisäarvo (EVA)-12,7-13,01,50-4,41-1,50 66,0%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste40,0 %56,8 %72,2 %83,8 %86,7 % 3,5%
Nettovelkaantumisaste (%)95,0 %66,7 %-7,69 %-19,4 %-23,1 % 19,1%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %270 %156 %-15,4 %-46,2 %-66,7 % 44,4%
Maksuvalmius
Quick ratio0,2000,5711,714,674,00 14,3%
Current ratio0,2000,5711,714,674,00 14,3%
Rahat ja rahavarat3,002,0012,012,010,0 16,7%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)00056,281,1 44,3%
Nettokäyttöpääoma %- 120 %-33,3 %38,5 %84,6 %100 % 18,2%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.