Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Kavesa Oy

Y-tunnus 3384473-6 01.61 Kasvinviljelyä palveleva toiminta Perustettu 2023

Kavesa Oy (Y-tunnus: 3384473-6) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Luopajärvi. Yritys toimii toimialalla 01.61 Kasvinviljelyä palveleva toiminta. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,1 mEUR (26,0 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 5,3 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli heikko: ROA 2,0 % ja ROE 54,5 %. Omavaraisuusaste oli 4,7 %, mikä kertoo heikosta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 3,3), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
57,0 kEUR
-26,0 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
5,26 %
+1,4 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
130 kEUR
-9,7 % vs. 2024
Quick ratio 2025
3,33
-6,7 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Perkiöntie 59, Luopajärvi 61270
Perustettu
21.8.2023
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
01 Kasvinviljely ja kotieläintalous, riistatalous ja niihin liittyvät palvelut
Päätoimiala
01.61 Kasvinviljelyä palveleva toiminta
Sijainti
Perkiöntie 59, Luopajärvi 61270
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Kavesa Oy · 01 Kasvinviljely ja kotieläintalous, riistatalous ja niihin liittyvät palvelut
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto77,057,0 26,0%
Bruttokate31,021,0 32,3%
Liiketulos (EBIT)3,003,00 0,0%
Nettotulos3,003,00 0,0%
Oma pääoma yhteensä4,007,00 75,0%
Taseen loppusumma (vastaavaa)158149 5,7%
Nettovelka144130 9,7%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)3,90 %5,26 % 34,9%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)1,90 %1,95 % 2,6%
Oman pääoman tuotto (ROE)75,0 %54,5 % 27,3%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)1,91 %1,98 % 3,7%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)3,00-11,9 496,7%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste2,52 %4,67 % 85,3%
Nettovelkaantumisaste (%)3 600 %1 857 % 48,4%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %188 %233 % 23,9%
Maksuvalmius
Quick ratio10,03,33 66,7%
Current ratio10,03,33 66,7%
Rahat ja rahavarat10,010,0 0,0%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)00-
Nettokäyttöpääoma %11,7 %12,3 % 5,1%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.