Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

City Farma Oy

Y-tunnus 2752587-8 47.74 Lääkinnällisten ja ortopedisten tuotteiden vähittäiskauppa Perustettu 2016

City Farma Oy (Y-tunnus: 2752587-8) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Seinäjoki. Yritys toimii toimialalla 47.74 Lääkinnällisten ja ortopedisten tuotteiden vähittäiskauppa. Vuonna 2025 liikevaihto oli 1,9 mEUR (6,0 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 32,1 % (EBIT 0,6 mEUR) ja nettotulos 0,5 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 24,7 % ja ROE 19,9 %. Omavaraisuusaste oli 96,5 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 20,8), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
1 872 kEUR
+6,0 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
32,1 %
+0,5 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-1 673 kEUR
-22,7 % vs. 2024
Quick ratio 2025
20,8
+2,8 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Suupohjantie 57, Seinäjoki 60320
Perustettu
16.3.2016
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
47 Vähittäiskauppa
Päätoimiala
47.74 Lääkinnällisten ja ortopedisten tuotteiden vähittäiskauppa
Sijainti
Suupohjantie 57, Seinäjoki 60320
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

City Farma Oy · 47 Vähittäiskauppa
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto1 6701 7391 7951 7661 872 6,0%
Bruttokate753809837839881 5,0%
Liiketulos (EBIT)488516528557600 7,7%
Nettotulos399413422447468 4,7%
Oma pääoma yhteensä1 3101 6181 9102 2052 497 13,2%
Taseen loppusumma (vastaavaa)1 3771 7192 0322 3022 587 12,4%
Nettovelka- 567- 965-1 191-1 363-1 673 22,7%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)29,2 %29,7 %29,4 %31,5 %32,1 % 1,9%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)39,5 %33,3 %28,2 %25,8 %24,7 % 4,3%
Oman pääoman tuotto (ROE)34,7 %28,2 %23,9 %21,7 %19,9 % 8,3%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)42,4 %35,2 %29,9 %27,2 %25,7 % 5,5%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)305289269265268 1,1%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste95,1 %94,1 %94,1 %95,7 %96,5 % 0,8%
Nettovelkaantumisaste (%)-43,3 %-59,6 %-62,4 %-61,8 %-67,0 % 8,4%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-29,9 %-49,7 %-59,7 %-71,6 %-84,5 % 18,0%
Maksuvalmius
Quick ratio15,013,312,918,020,8 15,6%
Current ratio17,715,214,620,323,5 15,8%
Rahat ja rahavarat5679651 1911 3631 673 22,7%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)90,978,172,875,932,2 57,6%
Nettokäyttöpääoma %42,5 %47,5 %45,6 %52,8 %52,9 % 0,2%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.