Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Vitapharma Oy

Y-tunnus 2710353-6 47.74 Lääkinnällisten ja ortopedisten tuotteiden vähittäiskauppa Perustettu 2015

Vitapharma Oy (Y-tunnus: 2710353-6) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Tampere. Yritys toimii toimialalla 47.74 Lääkinnällisten ja ortopedisten tuotteiden vähittäiskauppa. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,8 mEUR (3,6 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 26,1 % (EBIT 0,2 mEUR) ja nettotulos 0,2 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 19,3 % ja ROE 15,1 %. Omavaraisuusaste oli 97,5 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 35,7), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
758 kEUR
+3,6 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
26,1 %
+1,4 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 950 kEUR
-13,5 % vs. 2024
Quick ratio 2025
35,7
+15,9 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Mäenrinteenkatu 10, Tampere 33580
Verkkosivu
www.vitapharma.fi
Perustettu
10.9.2015
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
47 Vähittäiskauppa
Päätoimiala
47.74 Lääkinnällisten ja ortopedisten tuotteiden vähittäiskauppa
Sijainti
Mäenrinteenkatu 10, Tampere 33580
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Vitapharma Oy · 47 Vähittäiskauppa
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto834806712732758 3,6%
Bruttokate358350329339350 3,2%
Liiketulos (EBIT)221214180181198 9,4%
Nettotulos177172146142155 9,2%
Oma pääoma yhteensä7328459249921 067 7,6%
Taseen loppusumma (vastaavaa)7758839561 0361 095 5,7%
Nettovelka- 617- 759- 772- 837- 950 13,5%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)26,5 %26,6 %25,3 %24,7 %26,1 % 5,7%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)30,9 %25,9 %19,9 %18,0 %19,3 % 7,2%
Oman pääoman tuotto (ROE)26,5 %21,8 %16,5 %14,8 %15,1 % 2,0%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)33,1 %27,3 %20,7 %18,7 %20,0 % 7,0%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)12010263,756,263,5 13,0%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste94,3 %95,8 %96,7 %95,8 %97,5 % 1,8%
Nettovelkaantumisaste (%)-84,3 %-89,8 %-83,5 %-84,4 %-89,0 % 5,5%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-68,7 %-89,6 %- 104 %- 108 %- 122 % 13,0%
Maksuvalmius
Quick ratio14,920,924,619,835,7 80,3%
Current ratio17,323,628,122,639,4 74,3%
Rahat ja rahavarat617759772837950 13,5%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)9,192,72012,55,30 57,6%
Nettokäyttöpääoma %44,1 %35,5 %44,1 %42,1 %33,8 % 19,7%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.