Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Pöytyän Hoiva Oy

Y-tunnus 2494393-5 87.10 Sosiaalihuollon laitospalvelut Perustettu 2012

Pöytyän Hoiva Oy (Y-tunnus: 2494393-5) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Riihikoski. Yritys toimii toimialalla 87.10 Sosiaalihuollon laitospalvelut. Vuonna 2025 liikevaihto oli 2,5 mEUR (3,7 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 18,5 % (EBIT 0,5 mEUR) ja nettotulos 0,4 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 51,9 % ja ROE 58,6 %. Omavaraisuusaste oli 53,3 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 2,0), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
2 472 kEUR
-3,7 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
18,5 %
-0,4 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
109 kEUR
-82,3 % vs. 2024
Quick ratio 2025
2,01
+1,0 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Kiviaidantie 4, Riihikoski 21870
Verkkosivu
www.esperi.fi
Henkilöstö
37 (2025)
Perustettu
24.8.2012
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
87 Sosiaalihuollon asumis- ja laitospalvelut
Päätoimiala
87.10 Sosiaalihuollon laitospalvelut
Sijainti
Kiviaidantie 4, Riihikoski 21870
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Pöytyän Hoiva Oy · 87 Sosiaalihuollon asumis- ja laitospalvelut
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto1 6341 9622 5652 5672 472 3,7%
Bruttokate1 4611 7162 3732 4132 300 4,7%
Liiketulos (EBIT)30,086,0546486457 6,0%
Nettotulos-99,03,0035,01,00363 36200,0%
Oma pääoma yhteensä-84,0-81,0-46,0-45,0318 806,7%
Taseen loppusumma (vastaavaa)230364848920800 13,0%
Nettovelka135195652616109 82,3%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)1,84 %4,38 %21,3 %18,9 %18,5 % 2,1%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)8,74 %22,7 %81,9 %53,6 %51,9 % 3,2%
Oman pääoman tuotto (ROE)-80,8 %1,01 %5,78 %0,113 %58,6 % 51758,4%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)17,7 %52,4 %130 %78,7 %88,0 % 11,8%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)9,6681,2426429310 27,7%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste10,9 %7,65 %7,41 %6,95 %53,3 % 666,9%
Nettovelkaantumisaste (%)10 000 %10 000 %10 000 %10 000 %34,3 % 99,7%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %19,2 %22,8 %34,9 %37,6 %19,5 % 48,1%
Maksuvalmius
Quick ratio0,9610,9441,011,012,01 99,0%
Current ratio0,9610,9441,011,012,01 99,0%
Rahat ja rahavarat00000-
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)37,839,145,763,634,1 46,4%
Nettokäyttöpääoma %-0,490 %-0,968 %0,273 %0,429 %15,3 % 3466,4%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.