Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

S-Polttonesteterminaalit Oy

Y-tunnus 2417480-6 52.25 Logistiikkapalvelut Perustettu 2011

S-Polttonesteterminaalit Oy (Y-tunnus: 2417480-6) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Helsinki. Yritys toimii toimialalla 52.25 Logistiikkapalvelut. Vuonna 2025 liikevaihto oli 4,7 mEUR (1,1 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 12,9 % (EBIT 0,6 mEUR) ja nettotulos -0,2 mEUR.

Kannattavuus oli heikko: ROA 3,0 % ja ROE -46,8 %. Omavaraisuusaste oli 1,7 %, mikä kertoo heikosta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 7,2), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
4 663 kEUR
+1,1 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
12,9 %
+5,1 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
18 226 kEUR
+0,1 % vs. 2024
Quick ratio 2025
0,542
+0,2 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Fleminginkatu 34, Helsinki 00510
Perustettu
17.6.2011
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
52 Varastointi ja liikennettä palveleva toiminta
Päätoimiala
52.25 Logistiikkapalvelut
Sijainti
Fleminginkatu 34, Helsinki 00510
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

S-Polttonesteterminaalit Oy · 52 Varastointi ja liikennettä palveleva toiminta
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto6 7404 0924 4694 6134 663 1,1%
Bruttokate6 7404 0924 4694 6134 663 1,1%
Liiketulos (EBIT)1 783- 254208361601 66,5%
Nettotulos39,0-1 284- 403- 307- 199 35,2%
Oma pääoma yhteensä2 5191 235832525326 37,9%
Taseen loppusumma (vastaavaa)36 24929 45425 55022 36718 799 16,0%
Nettovelka33 31028 04924 24618 20718 226 0,1%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)26,5 %-6,21 %4,65 %7,83 %12,9 % 64,8%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)4,64 %-0,767 %0,825 %1,51 %3,00 % 98,7%
Oman pääoman tuotto (ROE)1,56 %-68,4 %-39,0 %-45,2 %-46,8 % 3,5%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)4,66 %-0,772 %0,835 %1,65 %3,32 % 101,2%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)-2 040-3 658-2 604-2 084-1 291 38,1%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste7,33 %4,19 %3,26 %2,35 %1,73 % 26,4%
Nettovelkaantumisaste (%)1 322 %2 271 %2 914 %3 468 %5 591 % 61,2%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %498 %690 %553 %473 %396 % 16,3%
Maksuvalmius
Quick ratio0,4180,03130,1120,3800,542 42,6%
Current ratio0,4180,03130,1120,3800,542 42,6%
Rahat ja rahavarat00000-
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)00000-
Nettokäyttöpääoma %-54,9 %-94,5 %-69,5 %-48,9 %-32,1 % 34,4%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.