Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Teslar Oy

Y-tunnus 1999244-1 77.12 Kuorma-autojen ja muiden raskaiden ajoneuvojen vuokraus ja leasing Perustettu 2005

Teslar Oy (Y-tunnus: 1999244-1) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Helsinki. Yritys toimii toimialalla 77.12 Kuorma-autojen ja muiden raskaiden ajoneuvojen vuokraus ja leasing. Vuonna 2025 liikevaihto oli 1,4 mEUR (16,1 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 26,5 % (EBIT 0,4 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 66,6 % ja ROE 13,9 %. Omavaraisuusaste oli 23,5 %, mikä kertoo kohtuullisesta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 1,3), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
1 406 kEUR
-16,1 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
26,5 %
+31,9 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 118 kEUR
+35,2 % vs. 2024
Quick ratio 2025
1,31
+0,1 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Ramsinniementie 14 B 27, Helsinki 00980
Perustettu
7.11.2005
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
77 Vuokraus- ja leasingtoiminta
Päätoimiala
77.12 Kuorma-autojen ja muiden raskaiden ajoneuvojen vuokraus ja leasing
Sijainti
Ramsinniementie 14 B 27, Helsinki 00980
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Teslar Oy · 77 Vuokraus- ja leasingtoiminta
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto3 0112 0499771 6761 406 16,1%
Bruttokate16,067,012,0-88,0377 528,4%
Liiketulos (EBIT)10,050,06,00-91,0372 508,8%
Nettotulos-2,0040,05,00-91,016,0 117,6%
Oma pääoma yhteensä152193198107123 15,0%
Taseen loppusumma (vastaavaa)727775524596524 12,1%
Nettovelka-64,0- 244- 234- 182- 118 35,2%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)0,332 %2,44 %0,614 %-5,43 %26,5 % 588,0%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)2,01 %6,79 %0,924 %-16,3 %66,6 % 508,6%
Oman pääoman tuotto (ROE)-1,30 %23,2 %2,56 %-59,7 %13,9 % 123,3%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)9,12 %29,6 %3,07 %-59,7 %324 % 642,7%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)-4,6629,1-13,3- 110287 360,9%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste21,1 %25,1 %37,8 %18,0 %23,5 % 30,6%
Nettovelkaantumisaste (%)-42,1 %- 126 %- 118 %- 170 %-95,9 % 43,6%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %17,0 %16,5 %9,42 %18,3 %20,1 % 9,8%
Maksuvalmius
Quick ratio1,281,351,611,221,31 7,4%
Current ratio1,261,331,611,221,31 7,4%
Rahat ja rahavarat64,0244234182118 35,2%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)79,894,610890,2105 16,4%
Nettokäyttöpääoma %5,05 %9,42 %20,3 %6,38 %8,75 % 37,1%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.