Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Metsän terveyslannoitus Oy

Y-tunnus 3247567-6 02.40 Metsätaloutta palveleva toiminta Perustettu 2021

Metsän terveyslannoitus Oy (Y-tunnus: 3247567-6) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Suonenjoki. Yritys toimii toimialalla 02.40 Metsätaloutta palveleva toiminta. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,6 mEUR (26,6 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 3,9 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 33,6 % ja ROE 37,6 %. Omavaraisuusaste oli 61,1 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli tyydyttävä (quick ratio: 0,9), ja likvidejä varoja on vähemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
623 kEUR
+26,6 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
3,85 %
+5,3 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-28,0 kEUR
-2367 % vs. 2024
Quick ratio 2025
0,919
-1,7 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Tenhanniementie 115, Suonenjoki 77600
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
10.11.2021
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
02 Metsätalous ja puunkorjuu
Päätoimiala
02.40 Metsätaloutta palveleva toiminta
Sijainti
Tenhanniementie 115, Suonenjoki 77600
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Metsän terveyslannoitus Oy · 02 Metsätalous ja puunkorjuu
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
2022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto450559492623 26,6%
Bruttokate41,248,312,566,0 428,0%
Liiketulos (EBIT)32,034,3-7,3724,0 425,6%
Nettotulos25,627,2-7,7619,0 344,8%
Oma pääoma yhteensä25,652,843,058,0 34,9%
Taseen loppusumma (vastaavaa)37,310348,894,0 92,6%
Nettovelka-9,52-62,3-1,14-28,0 2356,1%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)7,11 %6,13 %-1,50 %3,85 % 356,7%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)85,8 %49,0 %-9,71 %33,6 % 446,0%
Oman pääoman tuotto (ROE)100 %69,4 %-16,2 %37,6 % 332,1%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)125 %87,4 %-15,4 %48,0 % 411,7%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)25,624,8-12,414,9 220,2%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste68,6 %51,4 %88,2 %61,1 % 30,7%
Nettovelkaantumisaste (%)-37,2 %- 118 %-2,64 %-48,3 % 1729,5%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %0,484 %-2,20 %0,943 %1,44 % 52,7%
Maksuvalmius
Quick ratio0,9651,492,630,919 65,1%
Current ratio0,9651,492,630,919 65,1%
Rahat ja rahavarat9,5262,31,1428,0 2356,1%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)1,321,0600-
Nettokäyttöpääoma %-0,0904 %4,42 %1,92 %-0,482 % 125,1%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.