Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Yx-Metal Oy

Y-tunnus 3234226-7 25.11 Metallirakenteiden ja niiden osien valmistus Perustettu 2021

Yx-Metal Oy (Y-tunnus: 3234226-7) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Heinävesi. Yritys toimii toimialalla 25.11 Metallirakenteiden ja niiden osien valmistus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 2,1 mEUR (13,1 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 13,4 % (EBIT 0,3 mEUR) ja nettotulos 0,2 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 15,7 % ja ROE 25,7 %. Omavaraisuusaste oli 47,9 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli tyydyttävä (quick ratio: 1,0), ja likvidejä varoja on vähemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
2 148 kEUR
+13,1 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
13,4 %
+1,2 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
375 kEUR
-42,0 % vs. 2024
Quick ratio 2025
0,984
+0,2 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Rasiahontie 3 A 4, Heinävesi 79700
Verkkosivu
www.yxgroup.fi
Henkilöstö
14 (2025)
Perustettu
7.9.2021
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
25 Metallituotteiden valmistus pois lukien koneet ja laitteet
Päätoimiala
25.11 Metallirakenteiden ja niiden osien valmistus
Sijainti
Rasiahontie 3 A 4, Heinävesi 79700
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Yx-Metal Oy · 25 Metallituotteiden valmistus pois lukien koneet ja laitteet
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
2022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto1 2491 6711 8992 148 13,1%
Bruttokate6221 0841 3161 320 0,3%
Liiketulos (EBIT)21,6138231288 24,7%
Nettotulos1,6864,0106198 86,8%
Oma pääoma yhteensä202566672869 29,3%
Taseen loppusumma (vastaavaa)8821 9751 8621 815 2,5%
Nettovelka3491 053647375 42,0%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)1,73 %8,26 %12,2 %13,4 % 9,8%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)2,45 %9,66 %12,0 %15,7 % 30,8%
Oman pääoman tuotto (ROE)0,832 %16,7 %17,1 %25,7 % 50,3%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)3,13 %11,5 %14,0 %18,5 % 32,1%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)21,643,822,679,9 253,5%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste22,9 %28,7 %36,1 %47,9 % 32,7%
Nettovelkaantumisaste (%)173 %186 %96,3 %43,2 % 55,1%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %43,3 %78,9 %48,7 %30,0 % 38,4%
Maksuvalmius
Quick ratio1,041,300,7620,984 29,1%
Current ratio1,691,651,181,43 21,2%
Rahat ja rahavarat13988,0267300 12,4%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)41,416,612,326,2 113,0%
Nettokäyttöpääoma %15,2 %16,5 %5,00 %9,87 % 97,4%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.