Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Peltitarvike Oy

Y-tunnus 2010711-2 25.11 Metallirakenteiden ja niiden osien valmistus Perustettu 2006

Peltitarvike Oy (Y-tunnus: 2010711-2) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Helsinki. Yritys toimii toimialalla 25.11 Metallirakenteiden ja niiden osien valmistus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 9,4 mEUR (7,6 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 18,1 % (EBIT 1,7 mEUR) ja nettotulos 1,4 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 28,3 % ja ROE 26,9 %. Omavaraisuusaste oli 83,2 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 3,2), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
9 362 kEUR
+7,6 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
18,1 %
-0,1 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-2 221 kEUR
+41,2 % vs. 2024
Quick ratio 2025
3,21
-1,4 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Kivikonlaita 24, Helsinki 00940
Verkkosivu
www.peltitarvike.fi
Henkilöstö
42 (2025)
Perustettu
5.1.2006
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
25 Metallituotteiden valmistus pois lukien koneet ja laitteet
Päätoimiala
25.11 Metallirakenteiden ja niiden osien valmistus
Sijainti
Kivikonlaita 24, Helsinki 00940
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Peltitarvike Oy · 25 Metallituotteiden valmistus pois lukien koneet ja laitteet
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto8 87510 5019 7068 7009 362 7,6%
Bruttokate6 1257 2746 9476 3346 918 9,2%
Liiketulos (EBIT)2 5302 8482 3651 5811 693 7,1%
Nettotulos2 0962 2861 9381 3141 372 4,4%
Oma pääoma yhteensä3 1564 4425 2205 5744 645 16,7%
Taseen loppusumma (vastaavaa)4 0745 3856 2376 5245 584 14,4%
Nettovelka-1 268-2 326-3 377-3 775-2 221 41,2%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)28,5 %27,1 %24,4 %18,2 %18,1 % 0,5%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)64,9 %60,3 %41,6 %25,5 %28,3 % 11,0%
Oman pääoman tuotto (ROE)67,4 %60,2 %40,1 %24,3 %26,9 % 10,7%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)82,4 %74,0 %49,6 %30,1 %33,4 % 11,0%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)1 7221 9671 461763814 6,7%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste78,9 %83,3 %84,2 %85,7 %83,2 % 2,9%
Nettovelkaantumisaste (%)-40,2 %-52,4 %-64,7 %-67,7 %-47,8 % 29,4%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-4,60 %-13,6 %-24,6 %-32,7 %-13,7 % 58,1%
Maksuvalmius
Quick ratio2,443,373,944,583,21 29,9%
Current ratio4,215,485,896,575,47 16,7%
Rahat ja rahavarat1 2682 3263 3773 7752 221 41,2%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)30,622,716,515,721,3 35,7%
Nettokäyttöpääoma %31,1 %38,3 %49,6 %59,6 %44,7 % 25,0%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.