Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Viherrakennus Uotila Oy

Y-tunnus 3200087-3 81.30 Maisemanhoitopalvelut Perustettu 2021

Viherrakennus Uotila Oy (Y-tunnus: 3200087-3) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Poikko. Yritys toimii toimialalla 81.30 Maisemanhoitopalvelut. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,1 mEUR (6,8 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 3,8 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 32,9 % ja ROE 51,0 %. Omavaraisuusaste oli 62,5 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 2,7), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
52,0 kEUR
-6,8 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
3,85 %
+4,7 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-1,00 kEUR
+59,7 % vs. 2024
Quick ratio 2025
2,67
-0,5 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Uotilantie 11, Poikko 21130
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
25.3.2021
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
81 Kiinteistön- ja maisemanhoito
Päätoimiala
81.30 Maisemanhoitopalvelut
Sijainti
Uotilantie 11, Poikko 21130
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Viherrakennus Uotila Oy · 81 Kiinteistön- ja maisemanhoito
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto48,067,055,855,852,0 6,8%
Bruttokate36,045,038,244,839,0 12,9%
Liiketulos (EBIT)2,002,000,500-0,4562,00 538,6%
Nettotulos2,002,000,268-0,5572,00 459,1%
Oma pääoma yhteensä2,004,003,692,845,00 76,1%
Taseen loppusumma (vastaavaa)6,006,006,084,148,00 93,2%
Nettovelka-5,00-1,00-1,08-2,48-1,00 59,7%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)4,17 %2,99 %0,895 %-0,817 %3,85 % 571,2%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)33,3 %33,3 %8,28 %-8,59 %32,9 % 483,0%
Oman pääoman tuotto (ROE)100 %66,7 %6,97 %-17,1 %51,0 % 398,2%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)66,7 %50,0 %11,5 %-13,5 %51,0 % 477,8%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)2,001,810,122-0,8051,73 314,9%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste40,0 %80,0 %60,7 %68,5 %62,5 % 8,8%
Nettovelkaantumisaste (%)- 250 %-25,0 %-29,3 %-87,4 %-20,0 % 77,1%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-4,17 %0 %2,34 %-2,10 %3,85 % 283,3%
Maksuvalmius
Quick ratio2,006,002,543,172,67 15,8%
Current ratio2,006,002,543,172,67 15,8%
Rahat ja rahavarat5,001,001,082,481,00 59,7%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)021,827,210,242,1 312,7%
Nettokäyttöpääoma %6,25 %7,46 %6,61 %5,08 %9,62 % 89,4%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.