Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Pohjanmaan viherrakennus Oy

Y-tunnus 3391687-5 81.30 Maisemanhoitopalvelut Perustettu 2023

Pohjanmaan viherrakennus Oy (Y-tunnus: 3391687-5) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Vaasa. Yritys toimii toimialalla 81.30 Maisemanhoitopalvelut. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,1 mEUR (22,1 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 4,8 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 28,6 % ja ROE 50,0 %. Omavaraisuusaste oli 21,7 %, mikä kertoo kohtuullisesta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 1,2), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
83,0 kEUR
+22,1 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
4,82 %
+0,4 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
15,0 kEUR
+1600 % vs. 2024
Quick ratio 2025
1,17
-0,3 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Haapaniementie 14, Vaasa 65370
Verkkosivu
www.pohjanmaanviherrakennus.fi
Perustettu
21.9.2023
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
81 Kiinteistön- ja maisemanhoito
Päätoimiala
81.30 Maisemanhoitopalvelut
Sijainti
Haapaniementie 14, Vaasa 65370
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Pohjanmaan viherrakennus Oy · 81 Kiinteistön- ja maisemanhoito
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto8,0068,083,0 22,1%
Bruttokate6,0017,030,0 76,5%
Liiketulos (EBIT)1,003,004,00 33,3%
Nettotulos1,002,002,00 0,0%
Oma pääoma yhteensä1,003,005,00 66,7%
Taseen loppusumma (vastaavaa)5,005,0023,0 360,0%
Nettovelka-3,00-1,0015,0 1600,0%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)12,5 %4,41 %4,82 % 9,3%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)20,0 %60,0 %28,6 % 52,3%
Oman pääoman tuotto (ROE)100 %100 %50,0 % 50,0%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)100 %150 %34,8 % 76,8%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)1,002,913,72 27,8%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste20,0 %60,0 %21,7 % 63,8%
Nettovelkaantumisaste (%)- 300 %-33,3 %300 % 1000,9%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %12,5 %1,47 %21,7 % 1376,2%
Maksuvalmius
Quick ratio0,7501,501,17 22,0%
Current ratio0,7501,501,17 22,0%
Rahat ja rahavarat3,001,000 100,0%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)05,370 100,0%
Nettokäyttöpääoma %-12,5 %1,47 %1,20 % 18,4%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.