Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Toolsell Oy

Y-tunnus 3182352-8 46.84 Rautakauppatavaroiden, LVI-laitteiden ja -tarvikkeiden tukkukauppa Perustettu 2021

Toolsell Oy (Y-tunnus: 3182352-8) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Rauma. Yritys toimii toimialalla 46.84 Rautakauppatavaroiden, LVI-laitteiden ja -tarvikkeiden tukkukauppa. Vuonna 2025 liikevaihto oli 5,4 mEUR (7,0 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 6,3 % (EBIT 0,3 mEUR) ja nettotulos 0,2 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 24,5 % ja ROE 55,1 %. Omavaraisuusaste oli 35,1 %, mikä kertoo kohtuullisesta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 1,1), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
5 407 kEUR
-7,0 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
6,25 %
-1,0 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
475 kEUR
-19,6 % vs. 2024
Quick ratio 2025
0,693
-0,1 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Kairakatu 1, Rauma 26100
Verkkosivu
toolsell.fi
Henkilöstö
11 (2025)
Perustettu
8.1.2021
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
46 Tukkukauppa
Päätoimiala
46.84 Rautakauppatavaroiden, LVI-laitteiden ja -tarvikkeiden tukkukauppa
Sijainti
Kairakatu 1, Rauma 26100
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Toolsell Oy · 46 Tukkukauppa
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto2 1653 2363 8655 8155 407 7,0%
Bruttokate5657819571 4741 368 7,2%
Liiketulos (EBIT)-80,041,043,0420338 19,5%
Nettotulos- 10614,04,00294223 24,1%
Oma pääoma yhteensä-6,008,0012,0306503 64,4%
Taseen loppusumma (vastaavaa)9299081 2051 4041 434 2,1%
Nettovelka590586667591475 19,6%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)-3,70 %1,27 %1,11 %7,22 %6,25 % 13,4%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)-8,56 %4,45 %4,16 %32,3 %24,5 % 24,1%
Oman pääoman tuotto (ROE)-11,4 %2,99 %40,0 %185 %55,1 % 70,2%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)-12,5 %6,53 %6,69 %52,3 %36,4 % 30,4%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)-80,0-19,0-15,6279180 35,5%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste8,93 %10,6 %8,29 %27,8 %35,1 % 26,3%
Nettovelkaantumisaste (%)10 000 %7 325 %5 558 %193 %94,4 % 51,1%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %41,0 %27,1 %30,4 %18,5 %16,9 % 8,6%
Maksuvalmius
Quick ratio0,7660,5110,7460,8410,693 17,6%
Current ratio2,692,551,912,091,59 23,9%
Rahat ja rahavarat50,025,020,020,015,0 25,0%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)26,316,037,726,632,5 22,2%
Nettokäyttöpääoma %24,7 %15,7 %13,7 %10,8 %8,21 % 24,0%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.