Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Markkinointi Niklander Oy

Y-tunnus 2394402-0 46.84 Rautakauppatavaroiden, LVI-laitteiden ja -tarvikkeiden tukkukauppa Perustettu 2011

Markkinointi Niklander Oy (Y-tunnus: 2394402-0) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Oitti. Yritys toimii toimialalla 46.84 Rautakauppatavaroiden, LVI-laitteiden ja -tarvikkeiden tukkukauppa. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,1 mEUR (7,6 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 17,7 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 10,5 % ja ROE 9,6 %. Omavaraisuusaste oli 54,2 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli heikko (quick ratio: 0,2), ja likvidejä varoja on vähemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
113 kEUR
+7,6 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
17,7 %
-0,4 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
76,0 kEUR
+52,0 % vs. 2024
Quick ratio 2025
0,208
-0,2 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Riihimäentie 3709, Oitti 12100
Verkkosivu
www.niklander.fi
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
1.3.2011
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
46 Tukkukauppa
Päätoimiala
46.84 Rautakauppatavaroiden, LVI-laitteiden ja -tarvikkeiden tukkukauppa
Sijainti
Riihimäentie 3709, Oitti 12100
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Markkinointi Niklander Oy · 46 Tukkukauppa
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto144143104105113 7,6%
Bruttokate145143104103111 7,8%
Liiketulos (EBIT)20,034,020,019,020,0 5,3%
Nettotulos13,022,013,012,011,0 8,3%
Oma pääoma yhteensä91,0106110113115 1,8%
Taseen loppusumma (vastaavaa)193188173169213 26,0%
Nettovelka87,064,056,050,076,0 52,0%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)13,9 %23,8 %19,2 %18,1 %17,7 % 2,2%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)12,9 %17,8 %11,1 %11,1 %10,5 % 5,4%
Oman pääoman tuotto (ROE)14,8 %22,3 %12,0 %10,8 %9,65 % 10,6%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)14,7 %19,3 %11,7 %11,5 %11,3 % 1,7%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)7,459,88-0,210-0,5040,294 158,3%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste47,2 %56,4 %64,0 %66,9 %54,2 % 19,0%
Nettovelkaantumisaste (%)95,6 %60,4 %50,9 %44,2 %66,1 % 49,5%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %70,8 %54,5 %59,6 %53,3 %85,8 % 61,0%
Maksuvalmius
Quick ratio0,1470,6540,4440,4170,208 50,1%
Current ratio0,1470,6540,4440,4170,208 50,1%
Rahat ja rahavarat04,00000-
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)35,525,524,624,325,8 6,2%
Nettokäyttöpääoma %-60,4 %-6,29 %-9,62 %-13,3 %-33,6 % 152,6%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.