Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Henergy Oy

Y-tunnus 3139647-4 47.82 Moottoriajoneuvojen osien ja varusteiden vähittäiskauppa Perustettu 2020

Henergy Oy (Y-tunnus: 3139647-4) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Helsinki. Yritys toimii toimialalla 47.82 Moottoriajoneuvojen osien ja varusteiden vähittäiskauppa. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,1 mEUR (6,3 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 8,1 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 28,2 % ja ROE 31,6 %. Omavaraisuusaste oli 66,7 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 2,2), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
149 kEUR
-6,3 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
8,05 %
+3,0 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-31,0 kEUR
-107 % vs. 2024
Quick ratio 2025
2,19
+0,6 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Puuskakuja 2, Helsinki 00850
Verkkosivu
www.henergy.fi
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
2.6.2020
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
47 Vähittäiskauppa
Päätoimiala
47.82 Moottoriajoneuvojen osien ja varusteiden vähittäiskauppa
Sijainti
Puuskakuja 2, Helsinki 00850
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Henergy Oy · 47 Vähittäiskauppa
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto162185178159149 6,3%
Bruttokate77,093,057,063,075,0 19,0%
Liiketulos (EBIT)11,03,002,008,0012,0 50,0%
Nettotulos8,002,001,006,009,00 50,0%
Oma pääoma yhteensä20,021,020,025,032,0 28,0%
Taseen loppusumma (vastaavaa)32,051,041,038,047,0 23,7%
Nettovelka-8,00-8,001,00-15,0-31,0 106,7%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)6,79 %1,62 %1,12 %5,03 %8,05 % 60,0%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)43,1 %7,23 %6,52 %20,3 %28,2 % 38,9%
Oman pääoman tuotto (ROE)50,0 %9,76 %4,88 %26,7 %31,6 % 18,4%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)66,7 %14,0 %10,5 %26,7 %42,9 % 60,7%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)7,861,110,01342,787,64 174,8%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste64,5 %42,0 %50,0 %65,8 %66,7 % 1,4%
Nettovelkaantumisaste (%)-40,0 %-38,1 %5,00 %-60,0 %-96,9 % 61,5%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %1,85 %11,4 %3,93 %-1,26 %-10,1 % 701,6%
Maksuvalmius
Quick ratio1,910,7241,001,622,19 35,2%
Current ratio1,910,7241,001,622,19 35,2%
Rahat ja rahavarat8,008,0013,015,031,0 106,7%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)13,513,88,2000-
Nettokäyttöpääoma %6,17 %-4,32 %0 %5,03 %12,8 % 154,5%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.