Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Dentaul Oy

Y-tunnus 3095161-6 86.23 Hammaslääkäripalvelut Perustettu 2019

Dentaul Oy (Y-tunnus: 3095161-6) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Tampere. Yritys toimii toimialalla 86.23 Hammaslääkäripalvelut. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,3 mEUR (2,8 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 8,8 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 17,7 % ja ROE 14,7 %. Omavaraisuusaste oli 99,4 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 141,0), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
296 kEUR
+2,8 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
8,78 %
-6,8 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 138 kEUR
-15,0 % vs. 2024
Quick ratio 2025
141
+114,4 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Tuomiokirkonkatu 15 A 12 g, Tampere 33100
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
24.10.2019
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
86 Terveyspalvelut
Päätoimiala
86.23 Hammaslääkäripalvelut
Sijainti
Tuomiokirkonkatu 15 A 12 g, Tampere 33100
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Dentaul Oy · 86 Terveyspalvelut
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto370335347288296 2,8%
Bruttokate371336347288296 2,8%
Liiketulos (EBIT)93,056,037,045,026,0 42,2%
Nettotulos75,045,030,036,023,0 36,1%
Oma pääoma yhteensä72,0111132153159 3,9%
Taseen loppusumma (vastaavaa)72,0116134158159 0,6%
Nettovelka-52,0- 100-81,0- 120- 138 15,0%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)25,1 %16,7 %10,7 %15,6 %8,78 % 43,7%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)242 %59,6 %30,4 %30,8 %17,7 % 42,5%
Oman pääoman tuotto (ROE)203 %49,2 %24,7 %25,3 %14,7 % 41,9%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)258 %61,2 %31,1 %31,5 %17,9 % 43,2%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)75,338,219,523,55,95 74,7%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste100 %95,7 %99,2 %96,8 %99,4 % 2,7%
Nettovelkaantumisaste (%)-72,2 %-90,1 %-61,4 %-78,4 %-86,8 % 10,7%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-14,1 %-28,4 %-23,1 %-39,9 %-46,6 % 16,8%
Maksuvalmius
Quick ratio023,210126,6141 430,1%
Current ratio023,210126,6141 430,1%
Rahat ja rahavarat52,010081,0120139 15,8%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)17,813,19,4713,90 100,0%
Nettokäyttöpääoma %11,9 %12,5 %10,4 %7,99 %4,73 % 40,8%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.