Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Sana tai pari Oy

Y-tunnus 3090357-7 73.30 Suhdetoiminta ja viestintä Perustettu 2019

Sana tai pari Oy (Y-tunnus: 3090357-7) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Jyväskylä. Yritys toimii toimialalla 73.30 Suhdetoiminta ja viestintä. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,0 mEUR (69,2 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 133,3 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 56,1 % ja ROE 65,2 %. Omavaraisuusaste oli 100,0 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli heikko (quick ratio: 0,0), ja likvidejä varoja on vähemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
12,0 kEUR
-69,2 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
133 %
+179,5 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-5,00 kEUR
-113 % vs. 2024
Quick ratio 2024
0,900
Ei vertailuvuotta

Perustiedot

Osoite
Rekoolikatu 10, Jyväskylä 40520
Verkkosivu
www.sanataipari.fi
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
30.9.2019
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
73 Mainostoiminta, markkinatutkimus ja suhdetoiminta
Päätoimiala
73.30 Suhdetoiminta ja viestintä
Sijainti
Rekoolikatu 10, Jyväskylä 40520
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Sana tai pari Oy · 73 Mainostoiminta, markkinatutkimus ja suhdetoiminta
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto75,071,064,039,012,0 69,2%
Bruttokate75,047,067,037,023,0 37,8%
Liiketulos (EBIT)11,0-11,010,0-18,016,0 188,9%
Nettotulos8,00-12,09,00-23,015,0 165,2%
Oma pääoma yhteensä17,04,0013,0-10,05,00 150,0%
Taseen loppusumma (vastaavaa)63,042,044,041,06,00 85,4%
Nettovelka11,020,05,0038,0-5,00 113,2%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)14,7 %-15,5 %15,6 %-46,2 %133 % 387,9%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)17,5 %-21,0 %23,3 %-37,9 %56,1 % 248,0%
Oman pääoman tuotto (ROE)59,3 %- 114 %106 %-85,2 %65,2 % 176,5%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)33,3 %-23,9 %27,0 %-42,4 %60,4 % 242,5%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)7,85-16,36,59-21,612,6 158,3%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste27,0 %9,52 %29,5 %-20,0 %100 % 600,0%
Nettovelkaantumisaste (%)64,7 %500 %38,5 %3 800 %- 100 % 102,6%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %24,0 %36,6 %17,2 %108 %-41,7 % 138,6%
Maksuvalmius
Quick ratio2,071,311,920,9000 100,0%
Current ratio2,071,311,920,9000 100,0%
Rahat ja rahavarat28,012,020,08,005,00 37,5%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)020,6000-
Nettokäyttöpääoma %20,0 %5,63 %18,8 %-2,56 %50,0 % 2053,1%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.