Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Velco Oy

Y-tunnus 2942133-5 47.52 Rautakauppatavaran, rakennustarvikkeiden, maalien ja lasin vähittäiskauppa Perustettu 2018

Velco Oy (Y-tunnus: 2942133-5) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Helsinki. Yritys toimii toimialalla 47.52 Rautakauppatavaran, rakennustarvikkeiden, maalien ja lasin vähittäiskauppa. Vuonna 2025 liikevaihto oli 2,7 mEUR (9,0 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 20,9 % (EBIT 0,6 mEUR) ja nettotulos 0,4 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 51,0 % ja ROE 54,5 %. Omavaraisuusaste oli 74,6 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 1,3), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
2 705 kEUR
+9,0 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
20,9 %
+4,3 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 146 kEUR
-52,1 % vs. 2024
Quick ratio 2025
1,29
0,0 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Konalantie 47 F, Helsinki 00390
Verkkosivu
www.velco.fi
Henkilöstö
11 (2025)
Perustettu
25.9.2018
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
47 Vähittäiskauppa
Päätoimiala
47.52 Rautakauppatavaran, rakennustarvikkeiden, maalien ja lasin vähittäiskauppa
Sijainti
Konalantie 47 F, Helsinki 00390
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Velco Oy · 47 Vähittäiskauppa
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto2 1832 2492 4252 4812 705 9,0%
Bruttokate1 2571 2671 3941 4461 656 14,5%
Liiketulos (EBIT)349304361411565 37,5%
Nettotulos281163303323446 38,1%
Oma pääoma yhteensä1 2721 1341 066714922 29,1%
Taseen loppusumma (vastaavaa)1 6661 5251 4319671 235 27,7%
Nettovelka- 18594,0-62,0-96,0- 146 52,1%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)16,0 %13,5 %14,9 %16,6 %20,9 % 25,9%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)22,4 %14,4 %26,3 %34,4 %51,0 % 48,3%
Oman pääoman tuotto (ROE)22,9 %13,5 %27,5 %36,3 %54,5 % 50,1%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)26,8 %16,4 %30,3 %42,6 %68,7 % 61,3%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)16681,6158211380 80,1%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste76,4 %74,3 %74,6 %73,8 %74,6 % 1,1%
Nettovelkaantumisaste (%)-14,5 %8,29 %-5,82 %-13,4 %-15,8 % 17,9%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %1,33 %12,0 %6,14 %6,33 %6,21 % 1,9%
Maksuvalmius
Quick ratio2,701,631,781,251,29 3,2%
Current ratio4,213,774,973,673,18 13,4%
Rahat ja rahavarat36412221596,0146 52,1%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)29,834,225,931,233,1 6,1%
Nettokäyttöpääoma %33,3 %29,4 %36,7 %27,2 %25,3 % 7,0%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.