Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Pharmat Oy

Y-tunnus 2855050-6 47.75 Kosmetiikka- ja hygieniatuotteiden vähittäiskauppa Perustettu 2017

Pharmat Oy (Y-tunnus: 2855050-6) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Helsinki. Yritys toimii toimialalla 47.75 Kosmetiikka- ja hygieniatuotteiden vähittäiskauppa. Vuonna 2025 liikevaihto oli 1,7 mEUR (9,9 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 24,5 % (EBIT 0,4 mEUR) ja nettotulos 0,4 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 18,9 % ja ROE 15,7 %. Omavaraisuusaste oli 97,8 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 28,7), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
1 688 kEUR
-9,9 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
24,5 %
-0,6 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-1 623 kEUR
-2,3 % vs. 2024
Quick ratio 2025
28,7
+3,2 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Vuotie 45, Helsinki 00980
Perustettu
8.9.2017
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
47 Vähittäiskauppa
Päätoimiala
47.75 Kosmetiikka- ja hygieniatuotteiden vähittäiskauppa
Sijainti
Vuotie 45, Helsinki 00980
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Pharmat Oy · 47 Vähittäiskauppa
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto2 0622 0872 0911 8741 688 9,9%
Bruttokate866888891803712 11,3%
Liiketulos (EBIT)532541531471414 12,1%
Nettotulos441404444425384 9,6%
Oma pääoma yhteensä1 4701 7572 0582 3332 567 10,0%
Taseen loppusumma (vastaavaa)1 5601 8472 1432 3982 626 9,5%
Nettovelka-1 344-1 604-1 727-1 587-1 623 2,3%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)25,8 %25,9 %25,4 %25,1 %24,5 % 2,4%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)39,0 %30,2 %27,7 %23,7 %18,9 % 20,3%
Oman pääoman tuotto (ROE)34,0 %25,0 %23,3 %19,4 %15,7 % 19,1%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)42,4 %31,9 %29,0 %24,5 %19,4 % 20,8%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)321286261180114 36,7%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste94,2 %95,1 %96,0 %97,3 %97,8 % 0,5%
Nettovelkaantumisaste (%)-91,4 %-91,3 %-83,9 %-68,0 %-63,2 % 7,1%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-60,8 %-72,5 %-78,5 %-81,2 %-92,7 % 14,2%
Maksuvalmius
Quick ratio15,818,421,525,428,7 13,0%
Current ratio17,320,323,829,132,6 12,0%
Rahat ja rahavarat1 3441 6041 7271 5871 623 2,3%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)13,712,020,47,6413,6 78,0%
Nettokäyttöpääoma %30,7 %37,1 %22,1 %26,6 %29,1 % 9,4%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.