Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Tankki Engineering Oy

Y-tunnus 2846645-1 25.22 Muiden metallitankkien, -säiliöiden ja -altaiden valmistus Perustettu 2017

Tankki Engineering Oy (Y-tunnus: 2846645-1) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Ähtäri. Yritys toimii toimialalla 25.22 Muiden metallitankkien, -säiliöiden ja -altaiden valmistus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 8,9 mEUR (5,2 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 3,9 % (EBIT 0,3 mEUR) ja nettotulos 0,5 mEUR.

Kannattavuus oli heikko: ROA 4,8 % ja ROE 6,4 %. Omavaraisuusaste oli 69,9 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 1,2), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
8 870 kEUR
-5,2 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
3,86 %
+3,0 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 760 kEUR
-44,6 % vs. 2024
Quick ratio 2025
3,20
+0,3 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Oikotie 2, Ähtäri 63700
Henkilöstö
58 (2025)
Perustettu
26.7.2017
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
25 Metallituotteiden valmistus pois lukien koneet ja laitteet
Päätoimiala
25.22 Muiden metallitankkien, -säiliöiden ja -altaiden valmistus
Sijainti
Oikotie 2, Ähtäri 63700
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Tankki Engineering Oy · 25 Metallituotteiden valmistus pois lukien koneet ja laitteet
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
2022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto8 6968 1319 3538 870 5,2%
Bruttokate5 0175 0105 5735 445 2,3%
Liiketulos (EBIT)90,3-21,285,1343 303,1%
Nettotulos24761,368,5482 603,6%
Oma pääoma yhteensä7 2527 3147 3487 680 4,5%
Taseen loppusumma (vastaavaa)14 22214 42813 72314 264 3,9%
Nettovelka379- 520- 526- 760 44,5%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)1,04 %-0,260 %0,910 %3,86 % 324,2%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)3,24 %1,02 %1,65 %4,81 % 191,5%
Oman pääoman tuotto (ROE)3,41 %0,842 %0,935 %6,41 % 585,6%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)4,96 %1,66 %2,77 %7,91 % 185,6%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)102- 888- 727- 507 30,3%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste63,9 %67,4 %68,3 %69,9 % 2,3%
Nettovelkaantumisaste (%)5,23 %-7,11 %-7,15 %-9,90 % 38,5%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %61,1 %68,5 %51,2 %55,2 % 7,8%
Maksuvalmius
Quick ratio3,512,562,933,20 9,2%
Current ratio1,621,391,581,59 0,6%
Rahat ja rahavarat1 6551 5431 5911 685 5,9%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)71,159,157,184,4 47,8%
Nettokäyttöpääoma %28,0 %24,1 %26,5 %31,4 % 18,5%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.