Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Start Ajoneuvohuolto Oy

Y-tunnus 2741442-2 47.82 Moottoriajoneuvojen osien ja varusteiden vähittäiskauppa Perustettu 2016

Start Ajoneuvohuolto Oy (Y-tunnus: 2741442-2) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Helsinki. Yritys toimii toimialalla 47.82 Moottoriajoneuvojen osien ja varusteiden vähittäiskauppa. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,1 mEUR (11,4 % lasku). Liikevoittoprosentti oli -3,4 % (EBIT -0,0 mEUR) ja nettotulos -0,0 mEUR.

Kannattavuus oli tappiollinen: ROA -42,1 % ja ROE -72,7 %. Omavaraisuusaste oli 0,0 %, mikä kertoo heikosta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli tyydyttävä (quick ratio: 0,8), ja likvidejä varoja on vähemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
117 kEUR
-11,4 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
-3,42 %
+1,1 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-3,00 kEUR
+40,0 % vs. 2024
Quick ratio 2025
0,750
-0,4 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Asentajankatu 2, Helsinki 00880
Verkkosivu
www.starthuolto.fi/
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
1.2.2016
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
47 Vähittäiskauppa
Päätoimiala
47.82 Moottoriajoneuvojen osien ja varusteiden vähittäiskauppa
Sijainti
Asentajankatu 2, Helsinki 00880
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Start Ajoneuvohuolto Oy · 47 Vähittäiskauppa
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto94,0124116132117 11,4%
Bruttokate33,050,040,047,047,0 0,0%
Liiketulos (EBIT)5,001,00-2,00-6,00-4,00 33,3%
Nettotulos4,001,00-2,00-5,00-4,00 20,0%
Oma pääoma yhteensä10,011,09,004,000 100,0%
Taseen loppusumma (vastaavaa)15,021,017,012,07,00 41,7%
Nettovelka-4,00-6,00-3,00-5,00-3,00 40,0%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)5,32 %0,806 %-1,72 %-4,55 %-3,42 % 24,8%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)38,5 %5,56 %-10,5 %-34,5 %-42,1 % 22,0%
Oman pääoman tuotto (ROE)53,3 %9,52 %-20,0 %-76,9 %-72,7 % 5,5%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)66,7 %9,52 %-21,1 %-83,3 %- 267 % 220,5%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)3,530,0540-3,04-6,85-4,38 36,1%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste66,7 %52,4 %50,0 %33,3 %0 % 100,0%
Nettovelkaantumisaste (%)-40,0 %-54,5 %-33,3 %- 125 %0 % 100,0%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %1,06 %3,23 %5,17 %2,27 %4,27 % 88,1%
Maksuvalmius
Quick ratio2,601,001,221,130,750 33,6%
Current ratio2,602,001,781,380,875 36,6%
Rahat ja rahavarat4,006,003,005,003,00 40,0%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)7,775,8912,68,306,24 24,8%
Nettokäyttöpääoma %8,51 %8,06 %6,03 %2,27 %-0,855 % 137,7%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.