Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Suunnittelutoimisto Pauhaus Oy

Y-tunnus 2734574-6 74.12 Graafinen suunnittelu ja visuaalinen viestintä Perustettu 2015

Suunnittelutoimisto Pauhaus Oy (Y-tunnus: 2734574-6) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Turku. Yritys toimii toimialalla 74.12 Graafinen suunnittelu ja visuaalinen viestintä. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,1 mEUR (29,6 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 24,6 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli tyydyttävä: ROA 8,3 % ja ROE 6,3 %. Omavaraisuusaste oli 97,2 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 35,3), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
114 kEUR
-29,6 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
24,6 %
+3,0 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 296 kEUR
+0,3 % vs. 2024
Quick ratio 2025
35,3
+10,3 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Jyrätie 3 R, Turku 20540
Verkkosivu
www.pau.haus
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
30.11.2015
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
74 Muu ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
Päätoimiala
74.12 Graafinen suunnittelu ja visuaalinen viestintä
Sijainti
Jyrätie 3 R, Turku 20540
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Suunnittelutoimisto Pauhaus Oy · 74 Muu ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto213174208162114 29,6%
Bruttokate153127146125113 9,6%
Liiketulos (EBIT)64,036,058,035,028,0 20,0%
Nettotulos50,016,058,020,020,0 0,0%
Oma pääoma yhteensä296288323318312 1,9%
Taseen loppusumma (vastaavaa)317301343329320 2,7%
Nettovelka- 237- 242- 211- 297- 296 0,3%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)30,0 %20,7 %27,9 %21,6 %24,6 % 13,9%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)20,4 %6,80 %22,0 %8,63 %8,32 % 3,6%
Oman pääoman tuotto (ROE)17,8 %5,48 %19,0 %6,24 %6,35 % 1,8%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)22,4 %7,20 %23,3 %9,08 %8,61 % 5,2%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)25,5-0,57320,1-2,56-9,34 264,8%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste93,4 %95,4 %94,2 %96,1 %97,2 % 1,1%
Nettovelkaantumisaste (%)-80,1 %-84,0 %-65,3 %-93,4 %-94,9 % 1,6%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %- 101 %- 131 %-91,8 %- 175 %- 252 % 44,0%
Maksuvalmius
Quick ratio14,320,415,925,135,3 40,6%
Current ratio14,821,116,925,135,3 40,6%
Rahat ja rahavarat237242211297296 0,3%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)10373,418354,125,6 52,7%
Nettokäyttöpääoma %124 %130 %102 %82,1 %72,8 % 11,3%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.