Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Gentil Oy

Y-tunnus 2641642-6 74.12 Graafinen suunnittelu ja visuaalinen viestintä Perustettu 2014

Gentil Oy (Y-tunnus: 2641642-6) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Helsinki. Yritys toimii toimialalla 74.12 Graafinen suunnittelu ja visuaalinen viestintä. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,0 mEUR (6,7 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli -12,5 % (EBIT -0,0 mEUR) ja nettotulos -0,0 mEUR.

Kannattavuus oli tappiollinen: ROA -13,8 % ja ROE -13,8 %. Omavaraisuusaste oli 92,9 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 11,0), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
16,0 kEUR
+6,7 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
-12,5 %
-19,2 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-10,0 kEUR
0,0 % vs. 2024
Quick ratio 2025
11,0
Ei vertailuvuotta

Perustiedot

Osoite
Perämiehenkatu 15 A 7, Helsinki 00150
Verkkosivu
www.gentil.fi
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
20.8.2014
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
74 Muu ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
Päätoimiala
74.12 Graafinen suunnittelu ja visuaalinen viestintä
Sijainti
Perämiehenkatu 15 A 7, Helsinki 00150
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Gentil Oy · 74 Muu ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto20,022,025,015,016,0 6,7%
Bruttokate20,021,026,016,014,0 12,5%
Liiketulos (EBIT)6,002,004,001,00-2,00 300,0%
Nettotulos4,001,003,001,00-2,00 300,0%
Oma pääoma yhteensä14,014,016,016,013,0 18,8%
Taseen loppusumma (vastaavaa)15,014,016,016,013,0 18,8%
Nettovelka-11,0-8,00-4,00-10,0-10,0 0,0%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)30,0 %9,09 %16,0 %6,67 %-12,5 % 287,4%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)44,4 %13,8 %26,7 %6,25 %-13,8 % 320,8%
Oman pääoman tuotto (ROE)32,0 %7,14 %20,0 %6,25 %-13,8 % 320,8%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)48,0 %14,3 %26,7 %6,25 %-14,3 % 328,8%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)3,960,6762,68-0,514-3,51 582,9%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste93,3 %100 %100 %100 %92,9 % 7,1%
Nettovelkaantumisaste (%)-78,6 %-57,1 %-25,0 %-62,5 %-76,9 % 23,0%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-50,0 %-36,4 %-16,0 %-66,7 %-56,3 % 15,6%
Maksuvalmius
Quick ratio12,000011,0-
Current ratio12,000011,0-
Rahat ja rahavarat11,08,004,0010,010,0 0,0%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)18,3073,000-
Nettokäyttöpääoma %55,0 %54,5 %48,0 %86,7 %62,5 % 27,9%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.