Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Piipputalo Pennala Oy

Y-tunnus 2645812-4 41.00 Talonrakentaminen Perustettu 2014

Piipputalo Pennala Oy (Y-tunnus: 2645812-4) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Pennala. Yritys toimii toimialalla 41.00 Talonrakentaminen. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,2 mEUR (12,0 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 19,0 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 28,4 % ja ROE 29,0 %. Omavaraisuusaste oli 77,1 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 3,3), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
205 kEUR
-12,0 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
19,0 %
-5,0 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-25,0 kEUR
-239 % vs. 2024
Quick ratio 2025
3,28
+0,7 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Riihelänharju 4, Pennala 16320
Verkkosivu
www.piipputalo.fi
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
1.10.2014
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
41 Talonrakentaminen
Päätoimiala
41.00 Talonrakentaminen
Sijainti
Riihelänharju 4, Pennala 16320
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Piipputalo Pennala Oy · 41 Talonrakentaminen
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto229217246233205 12,0%
Bruttokate230217245232203 12,5%
Liiketulos (EBIT)94,070,0-13,056,039,0 30,4%
Nettotulos74,040,0-17,044,029,0 34,1%
Oma pääoma yhteensä34,070,049,089,0111 24,7%
Taseen loppusumma (vastaavaa)146192133144145 0,7%
Nettovelka031,05,0018,0-25,0 238,9%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)41,0 %32,3 %-5,28 %24,0 %19,0 % 20,8%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)73,7 %41,4 %-7,38 %41,2 %28,4 % 31,1%
Oman pääoman tuotto (ROE)145 %76,9 %-28,6 %63,8 %29,0 % 54,5%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)537 %94,6 %-12,2 %58,2 %35,7 % 38,7%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)78,752,8-23,638,919,3 50,4%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste23,3 %36,8 %36,8 %62,2 %77,1 % 24,0%
Nettovelkaantumisaste (%)0 %44,3 %10,2 %20,2 %-22,5 % 211,4%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %48,9 %50,2 %22,8 %20,6 %1,95 % 90,5%
Maksuvalmius
Quick ratio0,9641,621,592,533,28 29,6%
Current ratio0,9641,621,593,304,07 23,3%
Rahat ja rahavarat011,028,06,0029,0 383,3%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)00034,544,5 29,0%
Nettokäyttöpääoma %-1,75 %22,1 %12,2 %29,6 %43,4 % 46,6%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.