Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Saneeraus Sorsa Oy

Y-tunnus 2645142-4 43.34 Maalaus ja lasitus Perustettu 2014

Saneeraus Sorsa Oy (Y-tunnus: 2645142-4) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Helsinki. Yritys toimii toimialalla 43.34 Maalaus ja lasitus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,6 mEUR (15,9 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 30,3 % (EBIT 0,2 mEUR) ja nettotulos 0,2 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 24,1 % ja ROE 20,0 %. Omavaraisuusaste oli 98,5 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 20,4), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
633 kEUR
-15,9 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
30,3 %
-5,4 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 250 kEUR
-3,3 % vs. 2024
Quick ratio 2025
20,4
+12,4 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Harjannetie 32 A 11, Helsinki 00710
Henkilöstö
4 (2025)
Perustettu
29.9.2014
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
43 Erikoistunut rakennustoiminta
Päätoimiala
43.34 Maalaus ja lasitus
Sijainti
Harjannetie 32 A 11, Helsinki 00710
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Saneeraus Sorsa Oy · 43 Erikoistunut rakennustoiminta
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto684962815753633 15,9%
Bruttokate376456344436364 16,5%
Liiketulos (EBIT)20620993,0269192 28,6%
Nettotulos16517878,0227158 30,4%
Oma pääoma yhteensä316469517727852 17,2%
Taseen loppusumma (vastaavaa)346516563774864 11,6%
Nettovelka- 155- 297- 122- 242- 250 3,3%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)30,1 %21,7 %11,4 %35,7 %30,3 % 15,1%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)72,4 %52,0 %19,8 %44,7 %24,1 % 46,1%
Oman pääoman tuotto (ROE)68,8 %45,4 %15,8 %36,5 %20,0 % 45,2%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)85,8 %57,1 %21,7 %48,1 %25,0 % 48,0%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)14913723,416685,2 48,7%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste91,6 %90,7 %91,7 %94,0 %98,5 % 4,8%
Nettovelkaantumisaste (%)-49,1 %-63,3 %-23,6 %-33,3 %-29,3 % 12,0%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-18,4 %-25,9 %-9,20 %-26,0 %-37,4 % 43,8%
Maksuvalmius
Quick ratio8,347,924,728,0220,4 154,4%
Current ratio8,347,924,728,0221,3 165,6%
Rahat ja rahavarat155297122242250 3,3%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)5,8727,331,853,30 100,0%
Nettokäyttöpääoma %31,1 %8,73 %14,8 %31,7 %32,7 % 3,2%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.