Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Santasport Finland Oy

Y-tunnus 2640679-7 93.12 Liikunta- ja urheiluseurojen toiminta Perustettu 2014

Santasport Finland Oy (Y-tunnus: 2640679-7) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Rovaniemi. Yritys toimii toimialalla 93.12 Liikunta- ja urheiluseurojen toiminta. Vuonna 2025 liikevaihto oli 6,8 mEUR (4,0 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 13,4 % (EBIT 0,9 mEUR) ja nettotulos 0,7 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 10,8 % ja ROE 34,4 %. Omavaraisuusaste oli 25,8 %, mikä kertoo kohtuullisesta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 1,6), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
6 778 kEUR
+4,0 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
13,4 %
+2,9 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
2 504 kEUR
-31,7 % vs. 2024
Quick ratio 2025
1,53
+0,1 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Hiihtomajantie 2, Rovaniemi 96400
Verkkosivu
www.santasport.fi
Henkilöstö
46 (2025)
Perustettu
2.9.2014
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
93 Liikunta- ja urheilutoiminta sekä huvi- ja virkistyspalvelut
Päätoimiala
93.12 Liikunta- ja urheiluseurojen toiminta
Sijainti
Hiihtomajantie 2, Rovaniemi 96400
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Santasport Finland Oy · 93 Liikunta- ja urheilutoiminta sekä huvi- ja virkistyspalvelut
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto4 5365 4526 0016 5156 778 4,0%
Bruttokate4 7674 9345 2475 6256 107 8,6%
Liiketulos (EBIT)23,0349833689910 32,1%
Nettotulos-31,0292778537686 27,7%
Oma pääoma yhteensä2095011 2781 8152 173 19,7%
Taseen loppusumma (vastaavaa)8 1458 2698 1338 2828 660 4,6%
Nettovelka4 3523 9903 9613 6672 504 31,7%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)0,507 %6,40 %13,9 %10,6 %13,4 % 26,4%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)0,341 %4,28 %10,2 %8,69 %10,8 % 24,3%
Oman pääoman tuotto (ROE)-13,8 %82,3 %87,5 %34,7 %34,4 % 0,9%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)0,443 %5,88 %13,2 %10,7 %13,4 % 25,2%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)- 537- 203255-60,685,6 241,3%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste2,82 %6,12 %15,9 %22,4 %25,8 % 15,2%
Nettovelkaantumisaste (%)2 082 %796 %310 %202 %115 % 43,1%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %147 %113 %92,0 %79,0 %63,7 % 19,4%
Maksuvalmius
Quick ratio2,231,751,441,471,53 4,1%
Current ratio2,141,661,361,341,37 2,2%
Rahat ja rahavarat1 2761 6191 3371 3242 171 64,0%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)63,840,041,149,527,0 45,5%
Nettokäyttöpääoma %26,1 %17,5 %1,45 %9,49 %4,09 % 56,9%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.