Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Jimatic Oy

Y-tunnus 2616210-4 33.12 Koneiden ja laitteiden korjaus ja huolto Perustettu 2014

Jimatic Oy (Y-tunnus: 2616210-4) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Raikku. Yritys toimii toimialalla 33.12 Koneiden ja laitteiden korjaus ja huolto. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,2 mEUR (7,4 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 11,7 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 11,2 % ja ROE 10,0 %. Omavaraisuusaste oli 84,5 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 2,2), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
154 kEUR
+7,4 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
11,7 %
+0,6 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-25,0 kEUR
+19,0 % vs. 2024
Quick ratio 2025
2,19
-1,3 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Heposeläntie 22, Raikku 36520
Verkkosivu
www.jimatic.fi
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
9.4.2014
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
33 Koneiden ja laitteiden korjaus, huolto ja asennus
Päätoimiala
33.12 Koneiden ja laitteiden korjaus ja huolto
Sijainti
Heposeläntie 22, Raikku 36520
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Jimatic Oy · 33 Koneiden ja laitteiden korjaus, huolto ja asennus
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto157171133143154 7,7%
Bruttokate108126106115121 5,2%
Liiketulos (EBIT)15,118,717,715,918,0 13,2%
Nettotulos12,114,914,213,414,0 4,5%
Oma pääoma yhteensä127132136139142 2,2%
Taseen loppusumma (vastaavaa)140153151154167 8,4%
Nettovelka-58,8-65,0-38,5-30,9-25,0 19,1%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)9,61 %10,9 %13,3 %11,1 %11,7 % 5,4%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)10,7 %12,7 %11,6 %10,4 %11,2 % 7,7%
Oman pääoman tuotto (ROE)9,59 %11,5 %10,5 %9,75 %9,97 % 2,3%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)11,9 %14,4 %13,2 %11,6 %12,9 % 11,2%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)0,2312,881,630,5380,862 60,2%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste91,1 %86,4 %90,1 %90,2 %84,5 % 6,3%
Nettovelkaantumisaste (%)-46,2 %-49,1 %-28,3 %-22,2 %-17,6 % 20,7%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-29,6 %-25,7 %-17,6 %-11,0 %0,649 % 105,9%
Maksuvalmius
Quick ratio5,864,193,963,542,19 38,1%
Current ratio5,864,193,963,542,19 38,1%
Rahat ja rahavarat58,865,038,530,925,0 19,1%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)30,238,557,048,973,5 50,3%
Nettokäyttöpääoma %38,4 %39,0 %33,3 %26,7 %20,1 % 24,7%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.