Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Shimizu Sangyo Kaihatsu Co Ltd-Suomen sivuliike

Y-tunnus 2589773-1 47.52 Rautakauppatavaran, rakennustarvikkeiden, maalien ja lasin vähittäiskauppa Perustettu 2013

Shimizu Sangyo Kaihatsu Co Ltd-Suomen sivuliike (Y-tunnus: 2589773-1) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Paltamo. Yritys toimii toimialalla 47.52 Rautakauppatavaran, rakennustarvikkeiden, maalien ja lasin vähittäiskauppa. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,0 mEUR (4,8 % lasku). Liikevoittoprosentti oli -25,0 % (EBIT -0,0 mEUR) ja nettotulos -0,0 mEUR.

Kannattavuus oli tappiollinen: ROA -33,3 % ja ROE -47,6 %. Omavaraisuusaste oli 57,1 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 1,0), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
20,0 kEUR
-4,8 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
-25,0 %
-53,6 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-1,00 kEUR
+87,5 % vs. 2024
Quick ratio 2025
1,00
-0,5 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Vanhatie 6, Paltamo 88300
Verkkosivu
www.pohjoinensilta.com
Henkilöstö
3 (2025)
Perustettu
11.12.2013
Yritysmuoto
SL
Toimialaluokka
47 Vähittäiskauppa
Päätoimiala
47.52 Rautakauppatavaran, rakennustarvikkeiden, maalien ja lasin vähittäiskauppa
Sijainti
Vanhatie 6, Paltamo 88300
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Shimizu Sangyo Kaihatsu Co Ltd-Suomen sivuliike · 47 Vähittäiskauppa
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto74,028,016,021,020,0 4,8%
Bruttokate36,028,05,0024,018,0 25,0%
Liiketulos (EBIT)13,0-1,00-9,006,00-5,00 183,3%
Nettotulos13,0-1,00-9,006,00-5,00 183,3%
Oma pääoma yhteensä16,015,06,0013,08,00 38,5%
Taseen loppusumma (vastaavaa)18,017,011,018,012,0 33,3%
Nettovelka-13,0-7,00-5,00-8,00-1,00 87,5%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)17,6 %-3,57 %-56,3 %28,6 %-25,0 % 187,4%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)113 %-5,71 %-64,3 %41,4 %-33,3 % 180,4%
Oman pääoman tuotto (ROE)137 %-6,45 %-85,7 %63,2 %-47,6 % 175,3%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)137 %-6,45 %-81,8 %63,2 %-55,6 % 188,0%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)12,7-2,51-10,45,43-6,23 214,7%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste88,9 %88,2 %60,0 %68,4 %57,1 % 16,5%
Nettovelkaantumisaste (%)-81,3 %-46,7 %-83,3 %-61,5 %-12,5 % 79,7%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-14,9 %-17,9 %-6,25 %-9,52 %25,0 % 362,6%
Maksuvalmius
Quick ratio9,004,001,751,501,00 33,3%
Current ratio9,008,502,753,002,00 33,3%
Rahat ja rahavarat13,07,005,008,001,00 87,5%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)0022,8073,0-
Nettokäyttöpääoma %21,6 %53,6 %43,8 %57,1 %30,0 % 47,5%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.