Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Kulttuuriosuuskunta Terä

Y-tunnus 2501140-0 90.39 Muu taidetta ja esittäviä taiteita palveleva toiminta Perustettu 2012

Kulttuuriosuuskunta Terä (Y-tunnus: 2501140-0) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Sahalahti. Yritys toimii toimialalla 90.39 Muu taidetta ja esittäviä taiteita palveleva toiminta. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,2 mEUR (8,7 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 2,3 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 12,0 % ja ROE 46,2 %. Omavaraisuusaste oli 17,8 %, mikä kertoo heikosta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli tyydyttävä (quick ratio: 0,8), ja likvidejä varoja on vähemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
220 kEUR
-8,7 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
2,27 %
+8,9 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-2,00 kEUR
+60,0 % vs. 2024
Quick ratio 2025
0,838
+0,2 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Pakkalantie 375, Sahalahti 36430
Verkkosivu
www.kulttuuritera.fi
Henkilöstö
3 (2025)
Perustettu
19.9.2012
Yritysmuoto
OK
Toimialaluokka
90 Taiteellinen luominen ja esittävät taiteet
Päätoimiala
90.39 Muu taidetta ja esittäviä taiteita palveleva toiminta
Sijainti
Pakkalantie 375, Sahalahti 36430
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Kulttuuriosuuskunta Terä · 90 Taiteellinen luominen ja esittävät taiteet
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto194236212241220 8,7%
Bruttokate181190186203196 3,4%
Liiketulos (EBIT)16,0-7,008,00-16,05,00 131,3%
Nettotulos14,0-9,006,00-17,03,00 117,6%
Oma pääoma yhteensä25,016,022,05,008,00 60,0%
Taseen loppusumma (vastaavaa)61,044,050,039,044,0 12,8%
Nettovelka4,000-11,0-5,00-2,00 60,0%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)8,25 %-2,97 %3,77 %-6,64 %2,27 % 134,2%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)25,8 %-13,3 %17,0 %-36,0 %12,0 % 133,3%
Oman pääoman tuotto (ROE)77,8 %-43,9 %31,6 %- 126 %46,2 % 136,7%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)40,5 %-22,6 %36,4 %- 123 %90,9 % 173,9%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)11,3-12,54,78-18,14,53 125,0%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste41,0 %36,4 %44,0 %12,5 %17,8 % 42,4%
Nettovelkaantumisaste (%)16,0 %0 %-50,0 %- 100 %-25,0 % 75,0%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %12,9 %9,32 %8,02 %12,4 %15,9 % 28,2%
Maksuvalmius
Quick ratio1,110,7501,140,6860,838 22,2%
Current ratio1,110,7501,140,6860,838 22,2%
Rahat ja rahavarat11,06,0011,05,002,00 60,0%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)33,921,734,428,844,8 55,6%
Nettokäyttöpääoma %1,55 %-2,97 %1,89 %-4,56 %-2,73 % 40,1%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.