Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Pohjolan hissiasema Oy

Y-tunnus 2466481-3 43.24 Muu rakennusasennus Perustettu 2012

Pohjolan hissiasema Oy (Y-tunnus: 2466481-3) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Vantaa. Yritys toimii toimialalla 43.24 Muu rakennusasennus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,1 mEUR (32,9 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 22,8 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 43,0 % ja ROE 50,7 %. Omavaraisuusaste oli 73,8 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 3,1), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
101 kEUR
+32,9 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
22,8 %
-10,1 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-38,0 kEUR
-40,7 % vs. 2024
Quick ratio 2025
3,13
+1,5 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Kurkitie 22, Vantaa 01450
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
1.3.2012
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
43 Erikoistunut rakennustoiminta
Päätoimiala
43.24 Muu rakennusasennus
Sijainti
Kurkitie 22, Vantaa 01450
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Pohjolan hissiasema Oy · 43 Erikoistunut rakennustoiminta
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto10286,089,076,0101 32,9%
Bruttokate99,081,085,075,096,0 28,0%
Liiketulos (EBIT)6,00-17,0-6,0025,023,0 8,0%
Nettotulos6,00-17,0-6,0025,018,0 28,0%
Oma pääoma yhteensä28,09,002,0026,045,0 73,1%
Taseen loppusumma (vastaavaa)55,043,041,047,060,0 27,7%
Nettovelka-45,0-5,00-16,0-27,0-38,0 40,7%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)5,88 %-19,8 %-6,74 %32,9 %22,8 % 30,7%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)11,5 %-34,7 %-14,3 %56,8 %43,0 % 24,3%
Oman pääoman tuotto (ROE)23,1 %-91,9 %- 109 %179 %50,7 % 71,7%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)23,1 %-97,1 %- 150 %192 %65,7 % 65,8%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)3,73-19,6-6,8524,815,5 37,5%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste50,0 %20,5 %4,65 %55,3 %73,8 % 33,5%
Nettovelkaantumisaste (%)- 161 %-55,6 %- 800 %- 104 %-84,4 % 18,8%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-16,7 %34,9 %28,1 %-7,89 %-21,8 % 176,3%
Maksuvalmius
Quick ratio1,680,6290,6101,673,13 87,4%
Current ratio1,680,6290,6101,673,13 87,4%
Rahat ja rahavarat45,05,0016,027,038,0 40,7%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)7,1634,032,828,843,4 50,7%
Nettokäyttöpääoma %18,6 %-15,1 %-18,0 %18,4 %33,7 % 83,2%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.