Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

LMP Vesterinen Oy

Y-tunnus 3241917-2 43.24 Muu rakennusasennus Perustettu 2021

LMP Vesterinen Oy (Y-tunnus: 3241917-2) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Taipalsaari. Yritys toimii toimialalla 43.24 Muu rakennusasennus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,4 mEUR (200,0 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 10,1 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 46,6 % ja ROE 67,3 %. Omavaraisuusaste oli 63,6 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 1,5), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
378 kEUR
+200 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
10,1 %
+28,3 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-44,0 kEUR
-450 % vs. 2024
Quick ratio 2025
1,51
-0,6 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Juvosentie 7, Taipalsaari 54920
Henkilöstö
3 (2025)
Perustettu
13.10.2021
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
43 Erikoistunut rakennustoiminta
Päätoimiala
43.24 Muu rakennusasennus
Sijainti
Juvosentie 7, Taipalsaari 54920
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

LMP Vesterinen Oy · 43 Erikoistunut rakennustoiminta
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
2022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto268176126378 200,0%
Bruttokate220135105335 219,0%
Liiketulos (EBIT)77,03,00-23,038,0 265,2%
Nettotulos62,03,00-23,035,0 252,2%
Oma pääoma yhteensä62,065,036,068,0 88,9%
Taseen loppusumma (vastaavaa)81,088,056,0107 91,1%
Nettovelka-25,0-43,0-8,00-44,0 450,0%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)28,7 %1,70 %-18,3 %10,1 % 155,2%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)95,1 %3,55 %-31,9 %46,6 % 246,1%
Oman pääoman tuotto (ROE)100 %4,72 %-45,5 %67,3 % 247,9%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)124 %4,69 %-45,1 %73,1 % 262,1%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)62,0-2,87-29,131,6 208,6%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste76,5 %74,7 %64,3 %63,6 % 1,1%
Nettovelkaantumisaste (%)-40,3 %-66,2 %-22,2 %-64,7 % 191,4%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-2,24 %-11,9 %9,52 %-1,32 % 113,9%
Maksuvalmius
Quick ratio2,843,182,151,51 29,8%
Current ratio2,843,182,151,51 29,8%
Rahat ja rahavarat25,043,08,0044,0 450,0%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)25,912,449,213,5 72,6%
Nettokäyttöpääoma %13,1 %27,3 %18,3 %5,29 % 71,1%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.