Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Nivalan Wemac Oy

Y-tunnus 2303984-8 25.53 Metallien työstö Perustettu 2009

Nivalan Wemac Oy (Y-tunnus: 2303984-8) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Nivala. Yritys toimii toimialalla 25.53 Metallien työstö. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,5 mEUR (9,5 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 14,0 % (EBIT 0,1 mEUR) ja nettotulos 0,1 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 27,3 % ja ROE 30,3 %. Omavaraisuusaste oli 68,3 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 2,4), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
493 kEUR
-9,5 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
14,0 %
-11,9 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 112 kEUR
+11,1 % vs. 2024
Quick ratio 2025
2,42
-0,7 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Kullaantie 81, Nivala 85500
Verkkosivu
www.nivalanwemac.fi
Henkilöstö
6 (2025)
Perustettu
9.12.2009
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
25 Metallituotteiden valmistus pois lukien koneet ja laitteet
Päätoimiala
25.53 Metallien työstö
Sijainti
Kullaantie 81, Nivala 85500
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Nivalan Wemac Oy · 25 Metallituotteiden valmistus pois lukien koneet ja laitteet
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto447534455545493 9,5%
Bruttokate305336269383316 17,5%
Liiketulos (EBIT)15310734,014169,0 51,1%
Nettotulos12286,027,011556,0 51,3%
Oma pääoma yhteensä230225152217153 29,5%
Taseen loppusumma (vastaavaa)459327278296224 24,3%
Nettovelka- 266- 176- 122- 126- 112 11,1%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)34,2 %20,0 %7,47 %25,9 %14,0 % 45,9%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)33,8 %27,5 %11,6 %50,5 %27,3 % 45,9%
Oman pääoman tuotto (ROE)46,3 %37,8 %14,3 %62,3 %30,3 % 51,4%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)52,5 %43,2 %17,0 %73,8 %37,2 % 49,6%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)91,861,83,8296,833,8 65,1%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste50,0 %68,8 %54,7 %73,3 %68,3 % 6,8%
Nettovelkaantumisaste (%)- 116 %-78,2 %-80,3 %-58,1 %-73,2 % 26,0%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-13,9 %-17,6 %-2,42 %-10,3 %-8,92 % 13,4%
Maksuvalmius
Quick ratio1,752,921,853,142,42 22,9%
Current ratio1,813,001,923,282,51 23,5%
Rahat ja rahavarat292196137135115 14,8%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)58,841,062,667,641,5 38,6%
Nettokäyttöpääoma %38,0 %33,0 %23,7 %31,7 %21,7 % 31,5%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.