Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Pudasjärven Optiikka Oy

Y-tunnus 2300476-8 47.74 Lääkinnällisten ja ortopedisten tuotteiden vähittäiskauppa Perustettu 2009

Pudasjärven Optiikka Oy (Y-tunnus: 2300476-8) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Pudasjärvi. Yritys toimii toimialalla 47.74 Lääkinnällisten ja ortopedisten tuotteiden vähittäiskauppa. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,0 mEUR (71,8 % lasku). Liikevoittoprosentti oli -127,6 % (EBIT -0,0 mEUR) ja nettotulos -0,0 mEUR.

Kannattavuus oli tappiollinen: ROA -12,0 % ja ROE -15,5 %. Omavaraisuusaste oli 80,8 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 7,5), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
29,0 kEUR
-71,8 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
- 128 %
-452,8 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-23,0 kEUR
+93,4 % vs. 2024
Quick ratio 2025
7,50
+2,8 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Kauppatie 5, Pudasjärvi 93100
Verkkosivu
www.pudasjarvenoptiikka.fi
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
23.11.2009
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
47 Vähittäiskauppa
Päätoimiala
47.74 Lääkinnällisten ja ortopedisten tuotteiden vähittäiskauppa
Sijainti
Kauppatie 5, Pudasjärvi 93100
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Pudasjärven Optiikka Oy · 47 Vähittäiskauppa
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto21521023410329,0 71,8%
Bruttokate13613816641137,0 91,0%
Liiketulos (EBIT)49,034,059,0335-37,0 111,0%
Nettotulos39,026,045,0267-38,0 114,2%
Oma pääoma yhteensä60,048,053,0275215 21,8%
Taseen loppusumma (vastaavaa)99,0138134350265 24,3%
Nettovelka-8,0025,07,00- 347-23,0 93,4%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)22,8 %16,2 %25,2 %325 %- 128 % 139,4%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)47,3 %28,7 %43,4 %138 %-12,0 % 108,7%
Oman pääoman tuotto (ROE)70,3 %48,1 %89,1 %163 %-15,5 % 109,5%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)59,4 %36,0 %53,6 %174 %-13,8 % 107,9%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)30,719,136,9257-63,0 124,5%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste59,4 %34,5 %39,6 %78,6 %80,8 % 2,8%
Nettovelkaantumisaste (%)-13,3 %52,1 %13,2 %- 126 %-10,7 % 91,5%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %5,58 %25,2 %13,2 %- 264 %-65,5 % 75,2%
Maksuvalmius
Quick ratio1,571,471,904,677,50 60,6%
Current ratio3,042,473,104,677,50 60,6%
Rahat ja rahavarat29,038,050,034770,0 79,8%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)11,915,610,900-
Nettokäyttöpääoma %21,9 %23,8 %26,9 %267 %224 % 16,1%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.