Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Oiva-Auto Oy

Y-tunnus 2237221-9 46.71 Moottoriajoneuvojen tukkukauppa Perustettu 2008

Oiva-Auto Oy (Y-tunnus: 2237221-9) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Helsinki. Yritys toimii toimialalla 46.71 Moottoriajoneuvojen tukkukauppa. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,1 mEUR (10,5 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 3,6 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli tyydyttävä: ROA 9,8 % ja ROE 35,3 %. Omavaraisuusaste oli 71,4 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 3,3), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
84,0 kEUR
+10,5 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
3,57 %
+6,2 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-17,0 kEUR
-70,0 % vs. 2024
Quick ratio 2025
3,30
-1,0 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Pengerkatu 13 B, Helsinki 00530
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
10.11.2008
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
46 Tukkukauppa
Päätoimiala
46.71 Moottoriajoneuvojen tukkukauppa
Sijainti
Pengerkatu 13 B, Helsinki 00530
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Oiva-Auto Oy · 46 Tukkukauppa
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto70,067,067,076,084,0 10,5%
Bruttokate56,059,055,055,072,0 30,9%
Liiketulos (EBIT)6,007,001,00-2,003,00 250,0%
Nettotulos6,007,001,00-2,003,00 250,0%
Oma pääoma yhteensä08,009,007,0010,0 42,9%
Taseen loppusumma (vastaavaa)16,024,026,027,034,0 25,9%
Nettovelka1,00-6,00-9,00-10,0-17,0 70,0%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)8,57 %10,4 %1,49 %-2,63 %3,57 % 235,7%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)26,1 %35,0 %4,00 %-7,55 %9,84 % 230,3%
Oman pääoman tuotto (ROE)30,0 %58,3 %11,8 %-25,0 %35,3 % 241,2%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)41,4 %37,8 %4,44 %-9,30 %13,3 % 243,0%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)5,155,58-1,18-4,270,919 121,5%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste88,2 %95,8 %85,7 %78,6 %71,4 % 9,2%
Nettovelkaantumisaste (%)10 000 %-75,0 %- 100 %- 143 %- 170 % 18,9%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %4,29 %-7,46 %-7,46 %-5,26 %-8,33 % 58,4%
Maksuvalmius
Quick ratio0,88222,06,254,333,30 23,8%
Current ratio0,88222,06,254,333,30 23,8%
Rahat ja rahavarat14,021,024,025,032,0 28,0%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)00000-
Nettokäyttöpääoma %-2,86 %31,3 %31,3 %26,3 %27,4 % 4,2%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.