Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Korpilahden Metsäkonekuljetus Oy

Y-tunnus 2190193-2 02.20 Puunkorjuu Perustettu 2008

Korpilahden Metsäkonekuljetus Oy (Y-tunnus: 2190193-2) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Korpilahti. Yritys toimii toimialalla 02.20 Puunkorjuu. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,1 mEUR (4,3 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 36,1 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 23,9 % ja ROE 34,4 %. Omavaraisuusaste oli 73,5 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 2,4), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
72,0 kEUR
+4,3 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
36,1 %
+15,8 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
13,0 kEUR
-74,0 % vs. 2024
Quick ratio 2025
2,43
-3,6 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Kurjenniementie 31 A, Korpilahti 41800
Perustettu
25.2.2008
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
02 Metsätalous ja puunkorjuu
Päätoimiala
02.20 Puunkorjuu
Sijainti
Kurjenniementie 31 A, Korpilahti 41800
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Korpilahden Metsäkonekuljetus Oy · 02 Metsätalous ja puunkorjuu
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto60,061,056,069,072,0 4,3%
Bruttokate30,033,035,040,049,0 22,5%
Liiketulos (EBIT)9,002,007,0014,026,0 85,7%
Nettotulos6,00-2,002,0010,022,0 120,0%
Oma pääoma yhteensä43,041,043,053,075,0 41,5%
Taseen loppusumma (vastaavaa)137254145117101 13,7%
Nettovelka60,010387,050,013,0 74,0%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)15,0 %3,28 %12,5 %20,3 %36,1 % 77,8%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)6,36 %1,02 %4,01 %10,7 %23,9 % 123,4%
Oman pääoman tuotto (ROE)15,0 %-4,76 %4,76 %20,8 %34,4 % 65,4%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)6,64 %1,04 %4,05 %10,9 %25,0 % 129,4%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)-4,24-10,4-16,70,47213,1 2675,4%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste31,4 %16,2 %29,7 %45,7 %73,5 % 60,8%
Nettovelkaantumisaste (%)140 %251 %202 %94,3 %17,3 % 81,7%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %110 %172 %159 %76,8 %27,8 % 63,8%
Maksuvalmius
Quick ratio8,3358,514,56,002,43 59,5%
Current ratio8,3358,514,56,002,43 59,5%
Rahat ja rahavarat28,010713,010,07,00 30,0%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)12241,984,726,435,5 34,5%
Nettokäyttöpääoma %73,3 %189 %48,2 %21,7 %13,9 % 35,9%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.