Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Ruka Charter Oy

Y-tunnus 2153390-6 49.31 Tieliikenteen säännöllinen henkilökuljetus Perustettu 2007

Ruka Charter Oy (Y-tunnus: 2153390-6) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Pudasjärvi. Yritys toimii toimialalla 49.31 Tieliikenteen säännöllinen henkilökuljetus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,7 mEUR (2,8 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 4,3 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,1 mEUR.

Kannattavuus oli tyydyttävä: ROA 5,1 % ja ROE 15,0 %. Omavaraisuusaste oli 85,8 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 3,8), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
701 kEUR
-2,8 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
4,28 %
-2,2 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 196 kEUR
+12,3 % vs. 2024
Quick ratio 2025
3,75
-0,1 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Jukolantie, Pudasjärvi 93100
Verkkosivu
www.rukacharter.fi
Henkilöstö
5 (2025)
Perustettu
27.10.2007
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
49 Maaliikenne ja putkijohtokuljetus
Päätoimiala
49.31 Tieliikenteen säännöllinen henkilökuljetus
Sijainti
Jukolantie, Pudasjärvi 93100
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Ruka Charter Oy · 49 Maaliikenne ja putkijohtokuljetus
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto514529717721701 2,8%
Bruttokate400384511507494 2,6%
Liiketulos (EBIT)34,017,856,147,030,0 36,2%
Nettotulos26,0-23,947,153,753,0 1,3%
Oma pääoma yhteensä392336357382323 15,4%
Taseen loppusumma (vastaavaa)730806802811687 15,3%
Nettovelka- 151-20,4- 136- 223- 196 12,1%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)6,61 %3,37 %7,82 %6,51 %4,28 % 34,3%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)4,50 %2,32 %6,99 %6,42 %5,07 % 21,0%
Oman pääoman tuotto (ROE)6,58 %-6,56 %13,6 %14,5 %15,0 % 3,4%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)4,77 %2,45 %7,46 %6,96 %5,54 % 20,4%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)-41,9-48,4-21,3-36,6-46,0 25,7%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste91,6 %81,0 %84,0 %84,1 %85,8 % 2,0%
Nettovelkaantumisaste (%)-38,5 %-6,06 %-38,1 %-58,5 %-60,7 % 3,8%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-23,7 %5,47 %-11,5 %-21,2 %-20,1 % 5,2%
Maksuvalmius
Quick ratio4,732,243,463,883,75 3,4%
Current ratio4,732,243,463,883,75 3,4%
Rahat ja rahavarat183124211282239 15,2%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)19,217,613,918,915,1 20,1%
Nettokäyttöpääoma %35,6 %18,2 %24,1 %33,3 %28,2 % 15,3%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.