Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Saga Care Finland Oy

Y-tunnus 2083761-7 87.30 Ikääntyneiden ja vammaisten pois lukien kehitysvammaisten asumispalvelut Perustettu 2006

Saga Care Finland Oy (Y-tunnus: 2083761-7) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Helsinki. Yritys toimii toimialalla 87.30 Ikääntyneiden ja vammaisten pois lukien kehitysvammaisten asumispalvelut. Vuonna 2025 liikevaihto oli 47,9 mEUR (3,0 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 10,0 % (EBIT 4,8 mEUR) ja nettotulos 0,1 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 41,4 % ja ROE 84,0 %. Omavaraisuusaste oli 0,8 %, mikä kertoo heikosta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 1,5), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
47,9 mEUR
+3,0 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
10,0 %
+2,0 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
4,53 mEUR
+25,1 % vs. 2024
Quick ratio 2025
0,910
0,0 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Mannerheimintie 164, Helsinki 00300
Verkkosivu
www.sagacare.fi
Henkilöstö
468 (2025)
Perustettu
27.12.2006
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
87 Sosiaalihuollon asumis- ja laitospalvelut
Päätoimiala
87.30 Ikääntyneiden ja vammaisten pois lukien kehitysvammaisten asumispalvelut
Sijainti
Mannerheimintie 164, Helsinki 00300
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Saga Care Finland Oy · 87 Sosiaalihuollon asumis- ja laitospalvelut
Liikevaihto
mEUR
Liiketulos (EBIT)
mEUR
Tilikauden tulos
mEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (mEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto38,340,944,946,647,9 2,8%
Bruttokate34,836,940,842,442,8 0,9%
Liiketulos (EBIT)-0,7680,1862,423,734,81 29,0%
Nettotulos-0,001000,0350-0,0970-0,01500,0550 466,7%
Oma pääoma yhteensä0,1150,1510,05400,03800,0930 144,7%
Taseen loppusumma (vastaavaa)6,456,819,5311,112,2 9,9%
Nettovelka0,205-0,1142,343,624,53 25,1%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)-2,01 %0,454 %5,38 %8,02 %10,0 % 24,7%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)-10,7 %2,93 %29,6 %36,3 %41,4 % 14,0%
Oman pääoman tuotto (ROE)-0,866 %26,3 %-94,6 %-32,6 %84,0 % 357,7%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)-51,3 %41,2 %161 %113 %109 % 3,5%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)-0,9920,1282,393,484,44 27,6%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste1,79 %2,22 %0,567 %0,343 %0,762 % 122,2%
Nettovelkaantumisaste (%)178 %-75,5 %4 333 %9 518 %4 867 % 48,9%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %15,8 %15,5 %20,4 %23,1 %24,7 % 6,9%
Maksuvalmius
Quick ratio0,6300,7250,8600,8980,910 1,3%
Current ratio0,6410,7370,8690,9060,910 0,4%
Rahat ja rahavarat0,2890,2980,2830,2830,283 0,0%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)24,323,120,820,318,2 10,3%
Nettokäyttöpääoma %-5,93 %-4,28 %-2,77 %-2,22 %-2,27 % 2,3%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.