Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Nivalan Timanttikairaus Oy

Y-tunnus 2028438-9 07.29 Muiden värimetallimalmien louhinta Perustettu 2006

Nivalan Timanttikairaus Oy (Y-tunnus: 2028438-9) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Nivala. Yritys toimii toimialalla 07.29 Muiden värimetallimalmien louhinta. Vuonna 2025 liikevaihto oli 9,4 mEUR (14,9 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 16,3 % (EBIT 1,5 mEUR) ja nettotulos 1,2 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 29,5 % ja ROE 36,1 %. Omavaraisuusaste oli 65,1 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 2,5), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
9 450 kEUR
+14,9 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
16,3 %
+0,4 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-2 037 kEUR
-1,5 % vs. 2024
Quick ratio 2025
2,49
+0,2 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Haapaperäntie 296, Nivala 85500
Verkkosivu
www.ntkoy.fi
Henkilöstö
51 (2025)
Perustettu
23.3.2006
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
07 Metallimalmien louhinta
Päätoimiala
07.29 Muiden värimetallimalmien louhinta
Sijainti
Haapaperäntie 296, Nivala 85500
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Nivalan Timanttikairaus Oy · 07 Metallimalmien louhinta
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto7 4477 9328 6038 2289 450 14,9%
Bruttokate5 7276 1106 7546 5057 337 12,8%
Liiketulos (EBIT)1 1881 3731 6411 3061 536 17,6%
Nettotulos9971 0621 3631 0681 238 15,9%
Oma pääoma yhteensä2 4143 2432 0102 9273 931 34,3%
Taseen loppusumma (vastaavaa)4 1074 7414 8094 6286 041 30,5%
Nettovelka-2 102-2 190-2 119-2 006-2 037 1,5%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)16,0 %17,3 %19,1 %15,9 %16,3 % 2,5%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)33,8 %30,7 %35,7 %28,6 %29,5 % 3,1%
Oman pääoman tuotto (ROE)50,4 %37,5 %51,9 %43,3 %36,1 % 16,6%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)53,1 %44,6 %62,4 %49,9 %40,5 % 18,8%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)762837996847914 7,9%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste58,8 %68,4 %41,8 %63,2 %65,1 % 3,0%
Nettovelkaantumisaste (%)-87,1 %-67,5 %- 105 %-68,5 %-51,8 % 24,4%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-9,51 %-10,6 %7,10 %-8,57 %-4,62 % 46,1%
Maksuvalmius
Quick ratio1,972,701,412,282,49 9,2%
Current ratio2,012,741,442,352,55 8,5%
Rahat ja rahavarat2 3992 3382 1892 4062 545 5,8%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)32,167,772,132,558,8 80,9%
Nettokäyttöpääoma %18,0 %26,7 %9,19 %17,6 %21,3 % 21,0%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.