Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Helmen Hoitajat Oy

Y-tunnus 1960405-8 87.30 Ikääntyneiden ja vammaisten pois lukien kehitysvammaisten asumispalvelut Perustettu 2005

Helmen Hoitajat Oy (Y-tunnus: 1960405-8) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Helsinki. Yritys toimii toimialalla 87.30 Ikääntyneiden ja vammaisten pois lukien kehitysvammaisten asumispalvelut. Vuonna 2025 liikevaihto oli 8,5 mEUR (2,2 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 21,4 % (EBIT 1,8 mEUR) ja nettotulos 1,5 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 59,9 % ja ROE 65,9 %. Omavaraisuusaste oli 53,5 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 2,0), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
8 530 kEUR
-2,2 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
21,4 %
+0,7 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
200 kEUR
-90,0 % vs. 2024
Quick ratio 2025
1,99
+1,0 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Mannerheimintie 164, Helsinki 00300
Verkkosivu
www.esperi.fi
Henkilöstö
146 (2025)
Perustettu
18.4.2005
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
87 Sosiaalihuollon asumis- ja laitospalvelut
Päätoimiala
87.30 Ikääntyneiden ja vammaisten pois lukien kehitysvammaisten asumispalvelut
Sijainti
Mannerheimintie 164, Helsinki 00300
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Helmen Hoitajat Oy · 87 Sosiaalihuollon asumis- ja laitospalvelut
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto6 1395 6927 7888 7268 530 2,2%
Bruttokate5 8305 2867 3288 2808 153 1,5%
Liiketulos (EBIT)- 194- 6751 2181 8031 824 1,2%
Nettotulos0097,040,01 462 3555,0%
Oma pääoma yhteensä- 193- 193-96,0-56,01 407 2612,5%
Taseen loppusumma (vastaavaa)2 0221 5582 2533 0303 008 0,7%
Nettovelka1 4749531 3051 997200 90,0%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)-3,16 %-11,9 %15,6 %20,7 %21,4 % 3,4%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)-6,68 %-34,0 %59,5 %66,3 %59,9 % 9,7%
Oman pääoman tuotto (ROE)0 %0 %5,09 %1,51 %65,9 % 4264,2%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)-9,03 %-55,6 %108 %109 %101 % 7,3%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)- 443- 7961 1461 6891 279 24,3%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste0,346 %0,450 %4,61 %4,75 %53,5 % 1026,3%
Nettovelkaantumisaste (%)10 000 %10 000 %10 000 %10 000 %14,2 % 99,9%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %36,1 %30,7 %30,2 %35,4 %18,7 % 47,2%
Maksuvalmius
Quick ratio0,3990,8050,9700,9861,99 101,8%
Current ratio0,3990,8050,9700,9861,99 101,8%
Rahat ja rahavarat00000-
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)31,132,532,430,733,6 9,4%
Nettokäyttöpääoma %-19,8 %-5,32 %-0,822 %-0,447 %16,2 % 3724,2%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.