Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Uuttera Oy

Y-tunnus 1954114-9 66.19 Muu rahoitusta palveleva toiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta Perustettu 2005

Uuttera Oy (Y-tunnus: 1954114-9) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Helsinki. Yritys toimii toimialalla 66.19 Muu rahoitusta palveleva toiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta. Vuonna 2025 liikevaihto oli 6,7 mEUR (57,5 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 42,7 % (EBIT 2,9 mEUR) ja nettotulos 2,9 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 12,0 % ja ROE 13,6 %. Omavaraisuusaste oli 81,4 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 56,5), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
6 737 kEUR
+57,5 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
42,7 %
-5,7 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
3 150 kEUR
-18,2 % vs. 2024
Quick ratio 2025
56,5
+6,5 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Veneentekijäntie 12, Helsinki 00210
Verkkosivu
www.helsinginuuttera.fi
Henkilöstö
3 (2025)
Perustettu
15.3.2005
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
66 Rahoitusta ja vakuuttamista palveleva toiminta
Päätoimiala
66.19 Muu rahoitusta palveleva toiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta
Sijainti
Veneentekijäntie 12, Helsinki 00210
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Uuttera Oy · 66 Rahoitusta ja vakuuttamista palveleva toiminta
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto8 0338 0107 5754 2786 737 57,5%
Bruttokate2 5022 0622 7382 4643 332 35,2%
Liiketulos (EBIT)2 1191 7042 2832 0732 880 38,9%
Nettotulos2 046-1 2872 2162 2072 917 32,2%
Oma pääoma yhteensä22 87319 75620 15220 50722 484 9,6%
Taseen loppusumma (vastaavaa)22 93519 78625 30825 64027 622 7,7%
Nettovelka- 514-1 6793 4693 8493 150 18,2%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)26,4 %21,3 %30,1 %48,5 %42,7 % 12,0%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)9,29 %-6,06 %10,2 %9,72 %12,0 % 23,5%
Oman pääoman tuotto (ROE)8,99 %-6,04 %11,1 %10,9 %13,6 % 24,8%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)9,31 %-6,07 %10,2 %9,74 %12,0 % 23,2%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)-91,6- 468413- 321454 241,4%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste99,7 %99,9 %79,6 %80,0 %81,4 % 1,8%
Nettovelkaantumisaste (%)-2,25 %-8,50 %17,2 %18,8 %14,0 % 25,5%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-5,68 %-20,6 %46,5 %90,8 %47,3 % 47,9%
Maksuvalmius
Quick ratio14,063,029,850,056,5 13,0%
Current ratio240493211356381 7,0%
Rahat ja rahavarat5141 6791 6311 2511 950 55,9%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)00000-
Nettokäyttöpääoma %173 %172 %155 %282 %209 % 25,9%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.