Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Security Trading Oy

Y-tunnus 1948052-6 66.12 Arvopaperien ja raaka-ainesopimusten välittäminen Perustettu 2005

Security Trading Oy (Y-tunnus: 1948052-6) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Helsinki. Yritys toimii toimialalla 66.12 Arvopaperien ja raaka-ainesopimusten välittäminen. Vuonna 2025 liikevaihto oli 328,9 mEUR (106,9 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 20,7 % (EBIT 68,2 mEUR) ja nettotulos 143,9 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 18,5 % ja ROE 17,2 %. Omavaraisuusaste oli 92,3 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli heikko (quick ratio: 0,2), ja likvidejä varoja on vähemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
329 mEUR
+107 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
20,7 %
+34,0 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-14,0 mEUR
+9,1 % vs. 2024
Quick ratio 2025
0,219
-0,1 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Pohjoisesplanadi 25 B 19, Helsinki 00100
Henkilöstö
8 (2025)
Perustettu
14.2.2005
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
66 Rahoitusta ja vakuuttamista palveleva toiminta
Päätoimiala
66.12 Arvopaperien ja raaka-ainesopimusten välittäminen
Sijainti
Pohjoisesplanadi 25 B 19, Helsinki 00100
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Security Trading Oy · 66 Rahoitusta ja vakuuttamista palveleva toiminta
Liikevaihto
mEUR
Liiketulos (EBIT)
mEUR
Tilikauden tulos
mEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (mEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto207115271159329 106,9%
Bruttokate32,8-2,0471,31,5871,0 4393,7%
Liiketulos (EBIT)31,8-14,166,3-21,168,2 423,2%
Nettotulos12079,913366,0144 118,2%
Oma pääoma yhteensä559617729774897 15,9%
Taseen loppusumma (vastaavaa)571643762839972 15,9%
Nettovelka-17,0-23,4-89,4-15,4-14,0 9,1%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)15,4 %-12,2 %24,5 %-13,3 %20,7 % 255,6%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)26,0 %14,8 %22,1 %9,46 %18,5 % 95,6%
Oman pääoman tuotto (ROE)23,1 %13,6 %19,8 %8,78 %17,2 % 95,9%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)26,4 %15,2 %23,1 %10,1 %20,1 % 99,0%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)-17,5-65,4-1,48-87,4-14,2 83,8%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste97,8 %96,1 %95,6 %92,3 %92,3 % 0,0%
Nettovelkaantumisaste (%)-3,05 %-3,79 %-12,3 %-1,99 %-1,56 % 21,6%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-2,12 %1,71 %-20,7 %31,0 %18,6 % 40,0%
Maksuvalmius
Quick ratio1,531,022,850,2880,219 24,0%
Current ratio35,419,818,810,811,3 4,6%
Rahat ja rahavarat17,023,489,415,414,0 9,1%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)0,003520,1230,04720,09410,0832 11,6%
Nettokäyttöpääoma %210 %414 %219 %400 %235 % 41,3%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.