Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Jämsän Palvelukoti Oy

Y-tunnus 1910619-8 87.20 Mielenterveys- ja päihdekuntoutujien sekä kehitysvammaisten asumis- ja laitospalvelut Perustettu 2004

Jämsän Palvelukoti Oy (Y-tunnus: 1910619-8) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Jämsänkoski. Yritys toimii toimialalla 87.20 Mielenterveys- ja päihdekuntoutujien sekä kehitysvammaisten asumis- ja laitospalvelut. Vuonna 2025 liikevaihto oli 3,8 mEUR (3,7 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 10,7 % (EBIT 0,4 mEUR) ja nettotulos -0,2 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 30,3 % ja ROE -64,0 %. Omavaraisuusaste oli 12,4 %, mikä kertoo heikosta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 1,9), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
3 779 kEUR
+3,7 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
10,7 %
-2,8 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
566 kEUR
+12,1 % vs. 2024
Quick ratio 2025
0,998
-0,2 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Hotellitie 1, Jämsänkoski 42300
Verkkosivu
www.esperi.fi
Henkilöstö
55 (2025)
Perustettu
1.8.2004
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
87 Sosiaalihuollon asumis- ja laitospalvelut
Päätoimiala
87.20 Mielenterveys- ja päihdekuntoutujien sekä kehitysvammaisten asumis- ja laitospalvelut
Sijainti
Hotellitie 1, Jämsänkoski 42300
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Jämsän Palvelukoti Oy · 87 Sosiaalihuollon asumis- ja laitospalvelut
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto2 6232 4323 2553 6433 779 3,7%
Bruttokate2 2872 1573 0163 3883 543 4,6%
Liiketulos (EBIT)151-37,0402492405 17,7%
Nettotulos-1,002,000-1,00- 162 16100,0%
Oma pääoma yhteensä332334334334172 48,5%
Taseen loppusumma (vastaavaa)7966301 1821 3011 383 6,3%
Nettovelka1543,00404505566 12,1%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)5,76 %-1,52 %12,4 %13,5 %10,7 % 20,7%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)18,1 %-5,19 %44,4 %39,6 %30,3 % 23,5%
Oman pääoman tuotto (ROE)-0,301 %0,601 %0 %-0,299 %-64,0 % 21304,7%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)29,7 %-8,98 %74,7 %62,4 %51,5 % 17,5%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)101-83,1370422326 22,7%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste41,7 %52,9 %28,3 %25,7 %12,4 % 51,8%
Nettovelkaantumisaste (%)46,4 %0,898 %121 %151 %329 % 117,9%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %17,7 %12,2 %26,0 %26,5 %32,0 % 20,8%
Maksuvalmius
Quick ratio1,551,811,291,220,998 18,2%
Current ratio1,551,811,291,220,998 18,2%
Rahat ja rahavarat1,001,001,001,001,00 0,0%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)29,831,243,332,730,1 8,0%
Nettokäyttöpääoma %9,80 %9,91 %7,53 %5,93 %-0,0529 % 100,9%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.