Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Hytco Oy

Y-tunnus 1895629-7 46.63 Kaivos- ja rakennuskoneiden tukkukauppa Perustettu 2004

Hytco Oy (Y-tunnus: 1895629-7) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Jyväskylä. Yritys toimii toimialalla 46.63 Kaivos- ja rakennuskoneiden tukkukauppa. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,0 mEUR (47,1 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 11,1 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos -0,0 mEUR.

Kannattavuus oli tyydyttävä: ROA 6,5 % ja ROE -2,2 %. Omavaraisuusaste oli 89,5 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli tyydyttävä (quick ratio: 0,8), ja likvidejä varoja on vähemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
18,0 kEUR
-47,1 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
11,1 %
-27,1 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-1,00 kEUR
+95,2 % vs. 2024
Quick ratio 2025
0,800
-0,5 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Kolikkotie 24 B, Jyväskylä 40320
Verkkosivu
www.hytco.fi
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
27.4.2004
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
46 Tukkukauppa
Päätoimiala
46.63 Kaivos- ja rakennuskoneiden tukkukauppa
Sijainti
Kolikkotie 24 B, Jyväskylä 40320
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Hytco Oy · 46 Tukkukauppa
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto34,044,027,034,018,0 47,1%
Bruttokate34,044,027,034,018,0 47,1%
Liiketulos (EBIT)15,017,08,0013,02,00 84,6%
Nettotulos11,014,05,0011,0-2,00 118,2%
Oma pääoma yhteensä85,093,091,095,085,0 10,5%
Taseen loppusumma (vastaavaa)11412411712394,0 23,6%
Nettovelka-42,0-50,0-54,0-21,0-1,00 95,2%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)44,1 %38,6 %29,6 %38,2 %11,1 % 70,9%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)17,1 %15,1 %4,98 %11,7 %6,45 % 44,9%
Oman pääoman tuotto (ROE)13,3 %15,7 %5,43 %11,8 %-2,22 % 118,8%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)23,2 %20,3 %6,59 %15,3 %7,87 % 48,6%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)4,345,18-0,7981,61-6,99 534,2%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste73,9 %75,0 %76,5 %76,6 %89,5 % 16,8%
Nettovelkaantumisaste (%)-49,4 %-53,8 %-59,3 %-22,1 %-1,18 % 94,7%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-35,3 %-43,2 %-96,3 %23,5 %50,0 % 112,8%
Maksuvalmius
Quick ratio1,772,192,361,280,800 37,5%
Current ratio1,772,192,361,280,800 37,5%
Rahat ja rahavarat42,050,054,021,01,00 95,2%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)11891,314915081,1 45,9%
Nettokäyttöpääoma %67,6 %84,1 %141 %23,5 %-11,1 % 147,2%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.