Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

MR Rauta Oy

Y-tunnus 1853506-2 47.52 Rautakauppatavaran, rakennustarvikkeiden, maalien ja lasin vähittäiskauppa Perustettu 2003

MR Rauta Oy (Y-tunnus: 1853506-2) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Helsinki. Yritys toimii toimialalla 47.52 Rautakauppatavaran, rakennustarvikkeiden, maalien ja lasin vähittäiskauppa. Vuonna 2025 liikevaihto oli 33,9 mEUR (14,7 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 2,3 % (EBIT 0,8 mEUR) ja nettotulos 0,6 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 10,3 % ja ROE 18,5 %. Omavaraisuusaste oli 47,9 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli tyydyttävä (quick ratio: 0,9), ja likvidejä varoja on vähemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
33,9 mEUR
-14,7 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
2,26 %
0,0 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-0,145 mEUR
-110 % vs. 2024
Quick ratio 2025
0,883
0,0 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Kankiraudantie 6, Helsinki 00700
Verkkosivu
www.k-rautamalmi.fi
Henkilöstö
49 (2025)
Perustettu
15.9.2003
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
47 Vähittäiskauppa
Päätoimiala
47.52 Rautakauppatavaran, rakennustarvikkeiden, maalien ja lasin vähittäiskauppa
Sijainti
Kankiraudantie 6, Helsinki 00700
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

MR Rauta Oy · 47 Vähittäiskauppa
Liikevaihto
mEUR
Liiketulos (EBIT)
mEUR
Tilikauden tulos
mEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (mEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto43,951,345,339,833,9 14,8%
Bruttokate9,0110,28,608,177,64 6,5%
Liiketulos (EBIT)1,701,751,010,8920,767 14,0%
Nettotulos1,501,310,7900,7240,601 17,0%
Oma pääoma yhteensä3,844,143,743,363,14 6,5%
Taseen loppusumma (vastaavaa)10,110,78,638,117,21 11,1%
Nettovelka-1,55-0,226-0,166-0,0690-0,145 110,1%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)3,87 %3,41 %2,23 %2,24 %2,26 % 0,9%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)20,3 %17,3 %10,7 %11,0 %10,3 % 6,4%
Oman pääoman tuotto (ROE)43,2 %32,7 %20,0 %20,4 %18,5 % 9,3%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)45,0 %41,7 %23,7 %23,3 %21,4 % 8,2%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)0,9391,020,3730,3010,236 21,6%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste40,4 %42,1 %47,3 %45,3 %47,9 % 5,7%
Nettovelkaantumisaste (%)-40,4 %-5,45 %-4,44 %-2,05 %-4,62 % 125,4%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %10,1 %11,6 %9,51 %10,7 %10,2 % 4,7%
Maksuvalmius
Quick ratio0,9100,8190,9690,8940,883 1,2%
Current ratio1,561,511,601,601,65 3,1%
Rahat ja rahavarat1,590,2710,2490,1770,300 69,5%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)21,520,722,120,422,3 9,3%
Nettokäyttöpääoma %7,56 %6,15 %5,92 %6,56 %7,15 % 9,0%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.