Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

PRP-Plastic Oy

Y-tunnus 1779781-0 22.21 Muovilevyjen, -kalvojen, -putkien ja -profiilien valmistus Perustettu 2002

PRP-Plastic Oy (Y-tunnus: 1779781-0) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Mäntsälä. Yritys toimii toimialalla 22.21 Muovilevyjen, -kalvojen, -putkien ja -profiilien valmistus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 11,1 mEUR (157,6 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 7,0 % (EBIT 0,8 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 14,0 % ja ROE 0,4 %. Omavaraisuusaste oli 48,9 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 1,3), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
11 109 kEUR
+158 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
7,04 %
-7,0 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
793 kEUR
-40,4 % vs. 2024
Quick ratio 2025
0,785
+0,2 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Moreenikatu 2 A, Mäntsälä 04600
Verkkosivu
www.prpplastic.fi
Henkilöstö
49 (2025)
Perustettu
30.8.2002
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
22 Kumi- ja muovituotteiden valmistus
Päätoimiala
22.21 Muovilevyjen, -kalvojen, -putkien ja -profiilien valmistus
Sijainti
Moreenikatu 2 A, Mäntsälä 04600
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

PRP-Plastic Oy · 22 Kumi- ja muovituotteiden valmistus
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto3 1234 3285 5864 31211 109 157,6%
Bruttokate8721 3881 7631 3582 663 96,1%
Liiketulos (EBIT)3187741 063606782 29,0%
Nettotulos3117641 0381617,00 95,7%
Oma pääoma yhteensä1 0581 1221 1591 7521 759 0,4%
Taseen loppusumma (vastaavaa)2 4603 8534 0827 4353 804 48,8%
Nettovelka7751 2582 1001 331793 40,4%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)10,2 %17,9 %19,0 %14,1 %7,04 % 50,1%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)24,3 %46,7 %52,1 %10,6 %14,0 % 32,1%
Oman pääoman tuotto (ROE)29,6 %70,1 %91,0 %11,1 %0,399 % 96,4%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)40,7 %67,3 %71,4 %18,7 %27,1 % 44,9%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)208575820171256 49,7%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste49,7 %39,1 %31,2 %24,5 %48,9 % 99,6%
Nettovelkaantumisaste (%)73,3 %112 %181 %76,0 %45,1 % 40,7%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %42,3 %61,1 %51,2 %129 %17,8 % 86,2%
Maksuvalmius
Quick ratio0,7370,8040,9350,6100,785 28,7%
Current ratio1,401,231,231,261,72 36,5%
Rahat ja rahavarat1,0023,7049,00 100,0%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)50,7039,016934,7 79,5%
Nettokäyttöpääoma %16,7 %14,3 %11,7 %34,4 %12,8 % 62,8%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.