Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Rautamalmi Peltonen Oy

Y-tunnus 1772533-1 47.52 Rautakauppatavaran, rakennustarvikkeiden, maalien ja lasin vähittäiskauppa Perustettu 2002

Rautamalmi Peltonen Oy (Y-tunnus: 1772533-1) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Helsinki. Yritys toimii toimialalla 47.52 Rautakauppatavaran, rakennustarvikkeiden, maalien ja lasin vähittäiskauppa. Vuonna 2025 liikevaihto oli 3,8 mEUR (94,2 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 17,4 % (EBIT 0,7 mEUR) ja nettotulos 0,5 mEUR.

Kannattavuus oli tyydyttävä: ROA 8,2 % ja ROE 7,1 %. Omavaraisuusaste oli 92,8 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 1,2), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
3 815 kEUR
+94,2 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
17,4 %
+11,0 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
394 kEUR
+25,1 % vs. 2024
Quick ratio 2025
1,24
-4,7 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Kankiraudantie 6, Helsinki 00700
Verkkosivu
www.k-rauta.fi
Henkilöstö
140 (2025)
Perustettu
1.7.2002
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
47 Vähittäiskauppa
Päätoimiala
47.52 Rautakauppatavaran, rakennustarvikkeiden, maalien ja lasin vähittäiskauppa
Sijainti
Kankiraudantie 6, Helsinki 00700
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Rautamalmi Peltonen Oy · 47 Vähittäiskauppa
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto2 6621 6391 6051 9643 815 94,2%
Bruttokate556- 185258275832 202,5%
Liiketulos (EBIT)369- 343112127665 423,6%
Nettotulos325- 27897,0107541 405,6%
Oma pääoma yhteensä9 3378 2498 0467 6537 693 0,5%
Taseen loppusumma (vastaavaa)9 9259 2018 5808 1888 292 1,3%
Nettovelka- 447- 604401315394 25,1%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)13,9 %-20,9 %6,98 %6,47 %17,4 % 168,9%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)3,99 %-2,85 %1,57 %1,59 %8,17 % 413,8%
Oman pääoman tuotto (ROE)3,40 %-3,16 %1,19 %1,36 %7,05 % 418,4%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)4,01 %-2,93 %1,62 %1,59 %8,23 % 417,6%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)- 686-1 279- 713- 682- 223 67,3%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste94,7 %89,7 %93,8 %93,5 %92,8 % 0,7%
Nettovelkaantumisaste (%)-4,79 %-7,32 %4,98 %4,12 %5,12 % 24,3%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-15,7 %-9,70 %26,7 %17,7 %12,8 % 27,7%
Maksuvalmius
Quick ratio34,12,843,895,971,24 79,2%
Current ratio27116,420216059,3 62,9%
Rahat ja rahavarat9471 10499,0185106 42,7%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)01,561,591,670,670 59,9%
Nettokäyttöpääoma %294 %418 %350 %267 %142 % 46,8%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.