Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Tähtieristys Oy

Y-tunnus 1587554-7 43.41 Kattorakenteiden asennus ja kattaminen Perustettu 2000

Tähtieristys Oy (Y-tunnus: 1587554-7) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Jyväskylä. Yritys toimii toimialalla 43.41 Kattorakenteiden asennus ja kattaminen. Vuonna 2025 liikevaihto oli 2,0 mEUR (16,2 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 7,6 % (EBIT 0,1 mEUR) ja nettotulos 0,1 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 23,3 % ja ROE 32,2 %. Omavaraisuusaste oli 26,0 %, mikä kertoo kohtuullisesta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli tyydyttävä (quick ratio: 0,6), ja likvidejä varoja on vähemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
1 981 kEUR
+16,2 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
7,57 %
-1,0 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 186 kEUR
+20,9 % vs. 2024
Quick ratio 2025
0,597
-4,7 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Puistokatu 23, Jyväskylä 40100
Verkkosivu
www.tahtieristys.fi
Henkilöstö
5 (2025)
Perustettu
15.3.2000
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
43 Erikoistunut rakennustoiminta
Päätoimiala
43.41 Kattorakenteiden asennus ja kattaminen
Sijainti
Puistokatu 23, Jyväskylä 40100
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Tähtieristys Oy · 43 Erikoistunut rakennustoiminta
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto1 5051 7532 1311 7051 981 16,2%
Bruttokate6807271 012803821 2,2%
Liiketulos (EBIT)16,092,0233147150 2,0%
Nettotulos13,072,0185117119 1,7%
Oma pääoma yhteensä487459543560179 68,0%
Taseen loppusumma (vastaavaa)594604673615689 12,0%
Nettovelka- 208- 180-95,0- 235- 186 20,9%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)1,06 %5,25 %10,9 %8,62 %7,57 % 12,2%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)3,13 %15,4 %36,8 %22,8 %23,3 % 2,2%
Oman pääoman tuotto (ROE)2,71 %15,2 %36,9 %21,2 %32,2 % 51,9%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)3,85 %19,1 %46,9 %26,7 %41,1 % 53,9%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)-33,725,014166,367,0 1,1%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste82,4 %75,7 %80,4 %91,1 %26,0 % 71,5%
Nettovelkaantumisaste (%)-42,7 %-39,2 %-17,5 %-42,0 %- 104 % 147,6%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-7,71 %-2,11 %1,69 %-10,6 %16,3 % 253,8%
Maksuvalmius
Quick ratio3,282,052,635,270,597 88,7%
Current ratio5,653,855,0010,61,28 87,9%
Rahat ja rahavarat22418496,0235186 20,9%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)12,918,733,25,9913,5 125,4%
Nettokäyttöpääoma %28,0 %22,4 %22,7 %29,7 %6,16 % 79,3%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.