Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Teollisuuden Korjauspalvelut J. Laurell Oy

Y-tunnus 1496463-6 28.29 Muualla luokittelematon muiden yleiskäyttöön tarkoitettujen koneiden valmistus Perustettu 1998

Teollisuuden Korjauspalvelut J. Laurell Oy (Y-tunnus: 1496463-6) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Turenki. Yritys toimii toimialalla 28.29 Muualla luokittelematon muiden yleiskäyttöön tarkoitettujen koneiden valmistus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,4 mEUR (7,4 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 6,4 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 10,4 % ja ROE 18,1 %. Omavaraisuusaste oli 50,2 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 1,2), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
423 kEUR
+7,4 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
6,38 %
+4,9 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
5,00 kEUR
-92,2 % vs. 2024
Quick ratio 2025
1,18
+0,3 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Heinäjoentie 254, Turenki 14200
Verkkosivu
www.servicelaurell.com
Henkilöstö
3 (2025)
Perustettu
1.10.1998
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
28 Muualla luokittelematon koneiden ja laitteiden valmistus
Päätoimiala
28.29 Muualla luokittelematon muiden yleiskäyttöön tarkoitettujen koneiden valmistus
Sijainti
Heinäjoentie 254, Turenki 14200
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Teollisuuden Korjauspalvelut J. Laurell Oy · 28 Muualla luokittelematon koneiden ja laitteiden valmistus
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto324324311394423 7,4%
Bruttokate216174192213264 23,9%
Liiketulos (EBIT)28,0-8,86-2,006,0027,0 350,0%
Nettotulos20,0-11,2-5,002,0022,0 1000,0%
Oma pääoma yhteensä160139122115128 11,3%
Taseen loppusumma (vastaavaa)287246235263256 2,7%
Nettovelka47,044,761,064,05,00 92,2%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)8,64 %-2,73 %-0,643 %1,52 %6,38 % 319,7%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)10,5 %-3,32 %-0,831 %2,41 %10,4 % 331,5%
Oman pääoman tuotto (ROE)12,8 %-7,53 %-3,84 %1,69 %18,1 % 971,0%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)12,8 %-4,10 %-1,02 %2,99 %13,3 % 344,8%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)2,82-30,9-20,7-12,45,36 143,2%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste55,9 %56,3 %52,1 %43,9 %50,2 % 14,4%
Nettovelkaantumisaste (%)29,4 %32,2 %50,0 %55,7 %3,91 % 93,0%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %30,9 %28,8 %32,5 %30,7 %14,2 % 53,7%
Maksuvalmius
Quick ratio1,160,9930,9640,9201,18 28,3%
Current ratio1,561,611,511,291,56 20,9%
Rahat ja rahavarat26,014,311,026,067,0 157,7%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)59,741,139,938,010,4 72,6%
Nettokäyttöpääoma %11,7 %10,5 %9,00 %5,58 %8,98 % 60,9%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.