Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Juhan Autohuolto Oy

Y-tunnus 1485644-0 95.31 Moottoriajoneuvojen korjaus ja huolto Perustettu 1998

Juhan Autohuolto Oy (Y-tunnus: 1485644-0) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Saarijärvi. Yritys toimii toimialalla 95.31 Moottoriajoneuvojen korjaus ja huolto. Vuonna 2025 liikevaihto oli 1,4 mEUR (6,3 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 15,8 % (EBIT 0,2 mEUR) ja nettotulos 0,2 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 26,8 % ja ROE 32,3 %. Omavaraisuusaste oli 69,7 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 1,2), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
1 390 kEUR
-6,3 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
15,8 %
+1,3 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-70,0 kEUR
+54,5 % vs. 2024
Quick ratio 2025
1,20
-0,2 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Jyväskyläntie 31a, Saarijärvi 43100
Verkkosivu
www.juhanautohuolto.fi
Henkilöstö
9 (2025)
Perustettu
2.9.1998
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
95 Tietokoneiden, henkilökohtaisten ja taloustavaroiden sekä moottoriajoneuvojen ja moottoripyörien korjaus ja huolto
Päätoimiala
95.31 Moottoriajoneuvojen korjaus ja huolto
Sijainti
Jyväskyläntie 31a, Saarijärvi 43100
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Juhan Autohuolto Oy · 95 Tietokoneiden, henkilökohtaisten ja taloustavaroiden sekä moottoriajoneuvojen ja moottoripyörien korjaus ja huolto
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto1 1841 1741 3011 4831 390 6,3%
Bruttokate766766838963954 0,9%
Liiketulos (EBIT)107132144215219 1,9%
Nettotulos81,0101111169172 1,8%
Oma pääoma yhteensä209270345472594 25,8%
Taseen loppusumma (vastaavaa)558643682781852 9,1%
Nettovelka10,039,0-13,0- 154-70,0 54,5%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)9,04 %11,2 %11,1 %14,5 %15,8 % 9,0%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)21,3 %22,0 %21,9 %29,7 %26,8 % 9,8%
Oman pääoman tuotto (ROE)43,5 %42,2 %36,1 %41,4 %32,3 % 22,0%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)30,9 %34,8 %34,0 %42,8 %35,3 % 17,5%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)51,971,077,2128120 6,3%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste37,4 %42,0 %50,5 %60,4 %69,7 % 15,4%
Nettovelkaantumisaste (%)4,78 %14,4 %-3,77 %-32,6 %-11,8 % 63,8%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %17,7 %24,0 %16,5 %4,52 %7,19 % 59,1%
Maksuvalmius
Quick ratio0,9580,7330,9901,411,20 14,9%
Current ratio1,150,9361,161,571,34 14,6%
Rahat ja rahavarat14091,0123242159 34,3%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)12,313,117,110,615,0 41,5%
Nettokäyttöpääoma %2,28 %-1,62 %2,38 %8,02 %5,04 % 37,2%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.